10 qytetet mė tė pasura nė botė (FOTO)

Njė shtet-ishull, pak mė i vogėl se New Yorku dhe Hong Kongu, mbetet qyteti mė i shtrenjtė nė botė pėr tė dytin vit radhazi, sipas raportit vjetor pėr koston e jetės nė botė nga Njėsia pėr Inteligjencė Ekonomike.

Singapori mbetet padyshim qyteti mė i shtrenjtė nė botė dhe mban pozitėn e parė, i ndjekur nga Parisi, Oslo, Cyrihu e Sidnei.

Ky raport bazohet nė 133 qytete dhe ėshtė i pėrgatitur nė atė mėnyrė qė tė ofrojė krahasimet qytet-pėr-qytet me New Yorkun, i vendosur si bazė pėr studimin, transmeton Koha.net.

Sipas raportit, Singapori ka ēmime shumė mė tė shtrenjta se New Yorku nė veshmbathje (afėrsisht 50% mė shtrenjtė se nė New York), gjėra ushqimore (afėrsisht 11% mė shtrenjtė se nė New York), veturat dhe transporti (afėrsisht tri herė mė shtrenjtė krahasuar me New Yorkun).

Azia, sipas studimit, pėrveē se mban qytetin mė tė shtrenjtė nė botė, ka edhe qytetet mė tė pėrballueshme pėr nga ēmimet, duke pėrfshirė Karachin dhe Bengaluru, Mumbain, Chennain, New Delhin dhe Teheranin. 


Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.