Jeta nė vendin mė tė pasur nė botė: Rryma dhe uji pa pare, tatimi nuk ekziston (Foto)

Katari ėshtė vendi mė i pasur nė botė, me njė GDP pėr frymė rreth 102.000 dollarė amerikan, dhe rreth 14 pėr qind e familjeve janė milionere. Mė pak se njė shekull mė parė,

Katari jetonte nė varfėri tė skajshme, por tani ky vend ėshtė mė i pasuri nė botė.

Katari ėshtė vendi mė i pasur nė botė. Qeveria e kėtij vendi bashkė me popullin mund tė themi lirisht se kanė pasuri tė pakufizuar, por kjo nuk u sjellė lumturi tė plotė, pasi ky realitet u ka sjellė ndryshime sociale, qė jo gjithherė i bėnė tė kėnaqur ata.

Temperaturat mė tė mira nė Doha janė nė fund tė prillit, qė u japin mundėsi njerėzve qė tė shijojnė diellin shėtitoreve nė brigjet e Gjirit Persik.

Ndėrsa nga muaji maj e deri nė shtator temperaturat mesatare nė kėtė vend sillen nga 38 deri nė 47 gradė, transmeton lajmi.net.

Pamja e kryeqytetit dhe qytetit mė tė madh tė Katarit ka ndryshuar shumė viteve tė fundit, duke u mbushur me kulla prej ēeliku e xhami dhe pyjeve qė dikur ishin vetėm shkretėtirė.

Katari ėshtė vendi mė i pasur nė botė, me njė GDP pėr frymė deri nė 102.000 dollarė, ndjekur nga Lihtenshtajnit (89.000), Bermuda (86.000), Macau (82.000) dhe Luksemburgut (78.000).


Sipas njė raporti tė CIA-s, rreth 14 pėr qind e familjeve nė Katar janė milionere, dhe nė vitin 2013 shkalla e papunėsisė ishte vetėm 0.1 pėr qind.

Shfrytėzimin e burimeve tė energjisė ky vend e filloi nė vitet e dyzeta tė shekullit tė kaluar, dhe para kėsaj njerėzit nė Katar burim kryesor tė jetesės kanė pasur peshkimin.
Katari ėshtė vendi i tretė nė botė sa i pėrket rezervave tė gazit natyror dhe rezervat e naftės janė rreth 17 miliardė fuēi. Arsimi, kujdesi shėndetėsor janė falas, energjia elektrike dhe uji janė falas. Nė Katar nuk ka taksa.

Por nė Doha, nė ēdo hap “tė nxihet fryma”, sepse qyteti ėshtė shėndrruar nė njė kantier tė madh ndėrtimi, ku e gjithė zona nė ndėrtim e sipėr, ose e shkatėrruar pėr shkak tė ndėrtimit tė ri. Pėr shkak tė bllokimit tė trafikut, njerėzit shpenzojnė mė shumė kohė jashtė shtėpisė dhe atmosfera krijon stres.


Sipas raporteve tė medias lokale, sot 40 pėr qind e martesave nė Katar pėrfundojnė me divorc. Mė shumė se dy tė tretat e qytetarėve, tė rriturit dhe fėmijėt, vuajnė nga obeziteti.

Nė njė shoqėri, nė tė cilėn qytetarėt e Katarit janė njė pakicė – tė huajt nė raport me vendasit janė afėrsisht 7 me 1. Vendasit thonė se ka njė rritje tė zhgėnjimit te pjesa e tė rinjve, pasi ata synojnė vetėm punėt e mira.

Nga gjithsej 1.8 milion banorė vetėm 280.000 janė vendas.

Qytetarėt pasi tė vendosin tė ndėrtojnė shtėpi, shteti mė pas ua kthen gjysmėn e kostos sė ndėrtimit.

Megjithatė, vetėm shtetasit mund tė kenė shtėpi tė tyre, sepse ėshtė e ndaluar t’u shtetet tokė tė huajve.

Tė huajt mund tė blejnė banesa nė njė ishull artificial nė Doha, ku banesa kushton deri nė gjysmė milioni dollarė.


Jeta e familjes mesatare nė Katar ka ndryshuar krejtėsisht. Pėr rritjen e fėmijėve familjet angazhojnė kryesisht dado nga Filipinet, Nepali, Indonezia dhe vende tė tjera, gjė qė ka bėrė tė rritet hendeku kulturor mes gjeneratave.

Qė nga viti i kaluar, kreu i shtetit ėshtė Emiri i tetė i Katarit, Tamim bin Hamad Al Thani.

Udhėheqėsi i ri arab, i cili ėshtė 34 vjeē, kėrkon qė tė mos ketė asnjė kritikė nė drejtim tė tij, duke pėrfshirė edhe mediat.

Katari ka vetėm njė fqinj tokėsor, Arabinė Saudite, me tė cilėn ka nėnshkruar njė marrėveshje tė mbrojtjes.

Nė Katar, ka njė bazė ajrore tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe forcave tė armatosura britanike.

Megjithatė, siē shkruan, “New York Times”, duke iu referuar rrjedhjes sė shkresave diplomatike rezulton se tė jetė njė situatė e mirė kur ėshtė fjala pėr luftėn kundėr terrorizmit.
Nė tė njėjtėn kohė, Emiri ishte gjithmonė “zemėrgjerė” dhe i gatshėm tė jap fonte pėr lėvizjet rebele siē ėshtė Hamas nė Lindjen e Mesme dhe Vėllazėria Myslimane nė Egjipt.
Katari ėshtė vendi i parė arab qė tė pretė tė organizojė njė Kupė tė Botės nė futboll.
Kur ėshtė fjala pėr mediat, selia rrjetit tė famshėm botėror “Al Jazeera”, ndodhet nė kėtė vend.Alkooli ėshtė i lejuar nė Katar – nė zona tė caktuara. Kėto zona do tė jetė tė gatshme gjatė Kupės sė Botės nė futboll, pėr tė pritur tifozėt nga vendet e ndryshme tė botės, dhe janė quajtur “zona tė argėtimit”.

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.