PEMĖT QĖ U MBIJETUAN FATKEQĖSIVE NATYRORE, EDHE BOMBĖS ATOMIKE

Forca e natyrės kalon ēdo limit dhe kufi. Do tė ju flasim pėr pemėt qė u kanė mbijetuar ēdo fatkeqėsie natyrore dhe njerėzore.

 Ato kanė qėndruar nė kėmbė edhe pas aksidenteve ajrore, cunameve, madje edhe bombave atomike nė Hiroshima. Kanė lindur, lulėzuar dhe janė ruajtur me pas me kujdes nga njerėzit. Bėhet fjalė pėr bredha, pisha, e vidhe, qė kanė mundur tė rilindin disa metra larg fatkeqėsisė dhe qė japin shpresė; e qė nė disa raste janė bėrė simbol kujtese pėr viktimat e pafajshme.

Dardha qė i mbijetoi sulmit tė 11 shtatoritĖshtė simbol i rilindjes, pas sulmit terrorist tė 11 shtatorit 2001. Ajo u nxor nga rrėnojat e ish-kullave Binjake tė Qendrės Botėrore tė Tregtisė nė New York. Dardha ishte mbjellė nė 1970 dhe u mbulua nga rrėnojat e sulmit tė pėrgjakshėm. Nga pema vetėm njė degė e saj nuk ishte dėmtuar dhe qė nga vitit 2013 ajo ėshtė shpallur simbol dhe ndodhet pranė Memorialit Kombėtar tė Manhatanit.

Pema e vidhit qė i mbijetoi njė bombeMė 19 prill 1995, njė bombė e fuqishme shkatėrroi zyrėn federale tė qendrės sė Oklahomas nė SHBA, duke vrarė 168 persona dhe plagosur 700 tė tjerė. Mes tė mbijetuarave ishte edhe njė vidh qė ndodhej pas godinės. Pema ishte dėmtuar shumė, por komuniteti arriti qė ta shpėtonte.Pisha qė i mbijetoi cunamitNė mars tė 2011, nė Japoni ndodhi njė cunami qė shkuli tė gjithė pyllin qė ndodhej nė bregdetin e Paqėsorit qendror, me pėrjashtim tė njė pishe tė vetmuar. E vetmja pemė e mbijetuar u cilėsua si pisha e mrekullisė dhe u shpėtua falė njė kafazi metali.

Hibaku Jumoku i mbijetoi bombės atomikePas bombės atomike tė lėshuar nė Hiroshima nė vitin 1945, shumė kishin ngritur hipoteza se asgjė nuk do tė rritje me nė zonėn e prekur. Por pranverėn pasardhėse, pema nxori degėt e saj mes rrėnojave tė qytetit, vetėm 370 metra larg shpėrthimit.

Pema qė i shpėtoi njė aksidenti ajrorNė vitin 1992, njė avion u rrėzua mbi disa banesa tė lagjes Bijlmermeer tė Amsterdam nė Holandė, duke vrarė 43 persona. Kjo pemė  mbijetoi dhe qė atėherė ėshtė bėrė njė vend ku kujtohen viktimat e aksidentit. Ėshtė pagėzuar si “pema qė i ka parė tė gjitha”./shqip/a.k

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.