Kulla e Eifel’it nė njė fshat tė Kosovės, hit nė gjithė rajonin (Foto)

Kopja e Kullės sė Eifel’it ėshtė nė fshatin Janjevė tė komunės sė Lipjanit nė Kosovė, ka marrė vėmendjen e gjithė rajonit, pasi pėr tė ėshtė bėrė njė shkrim nga ajencia e lajmeve Anadolu. Versioni i vogėl i ndriēuar ėshtė i vendosur nė brigjet e liqenit artificial tė restorantit “Anija”. .

Puna ka filluar nga Bekim Bislimi, dhe mė pas u pasua nga djali i tij 22 vjeēarė Blerimi, i cili tha se i tėrė biznesi filloi me modesti dhe me jo aq shumė ambicie, pėrcjellė gazetametro.net.Familja Bislimi punonin me mbjelljen e pemishteve, por pėr shkak tė tokės sė lagėsht kanė vendosur qė tė bėjnė njė liqe tė vogėl artificial, si dhe ideja tjetėr ishte qė tė ndėrtohej njė anije e cila do tė shėrbente si restorant.

Blerim Bislimi thotė se projekti nė fillim ishte menduar vetėm si anije nė formė tė anijeve tė vjetra tė piratėve.

“Anija ėshtė ndėrtuar mbi shtylla tė betonit nėn ujė dhe pastaj formėn e jashtme e ka tė dizajnuar shumė mirė. Projekti ėshtė zgjeruar gradualisht, tavolinat janė vendosur jashtė dhe ėshtė njė bar i ndėrtuar nė formė tė pianos. Gjithashtu kemi edhe kėndin e fėmijėve si dhe nė kopsht tė vogėl me shpendėt ekzotikė. Kulla e Eifel’it ėshtė 33 metra e lartė . Sipas, Blerim Bislimit, kulla simbolizon dashurinė dhe romancėn.“Ne u pėrpoqėm qė ta bėjmė kullėn njė imitim tė plotė me ndriēim e tė gjitha tė tjerat. Pak kemi pasur probleme me shkallėt, dhe pėr kėtė arsye kemi vendosur qė vizitorėt tė hyjnė vetėm nė katin e parė” thotė Blerimi./gazetametro.net

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.