Lajmet e Fundit:

16:34 | I bie pllaka e mermerit në kokë, vdes 28 vjeçarja - FOTO- Një vajzë rreth 28 vjeçare ka vdekur sot, pas plagëve të rënda...14:37 | Për çka është arrestuar një zyrtarë i lartë në Prizren- Një zyrtar i lartë i Komunës së Prizrenit, që është pjesë e...14:26 | Sa qytetarë votuan më shumë se një herë në zgjedhjet e 8 qershorit?- Janë afro 500 qytetarë kosovarë që dyshohet e kanë votuar më...11:48 | A ka nevojë foshnja për ujë- Qumështi i nënës në gjashtë muajt e parë të jetës...11:38 | Veshja e Tunës habit fansat (Foto)- Tuna po shijon suksesin e saj të këngës më të re në bashkëpunim...11:16 | Ish agjenti i CIA-s: Lideri i ISIS Al Baghdadi është trajnuar nga Izraeli - Ish agjenti i NSA-s dhe CIA-s, Edëard Snowden ka zbuluar se udhëheqësi i Shtetit...10:59 | Osmani, Haziri apo Quni do ta sfidojnë Isa Mustafën- Dy muajt e ardhshëm do të jenë jo vetëm të rëndësishëm...10:55 | Militantët e ISIS qojnë në ajër tempullin e ndërtuar 8 shekuj para lindjes së Krishtit - VIDEO- Militantët e Shteti Islamik i Irakut dhe Sirisë (ISIS) e kanë rrënuar me...10:34 | Kosova, Mali i Zi dhe Shqipëria me marrëveshje për kufirin trepalësh- Mali i Zi, Shqipëria dhe Kosova, kanë arritur marrëveshje për pikat e kufirit...10:10 | Qeveria LDK-AAK-Nisma, s’do t’i bënte ballë një opozite PDK-VV- Një qeveri e përbërë me bllokun LDK-AAK-Nisma dhe minoritetet, do të ishte...10:05 | BIK-u kërkon ministri të fesë- BIK propozon që në Qeverinë e re të Kosovës, të formohet edhe një...10:00 | Isa Mustafa: S’tërhiqemi, nuk ka pazare me PDK-në- Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, pas pushimit që i ka dhënë Gjykata Kushtetuese, duke...00:00 | Deputeti i PD-së bënë thirrje të mos pihet Coca-Cola, Fanta e Schweppes- Deputeti i PDK’së Gëzim Kelmendi, ka bërë thirrjë për t’u...22:56 | Inteligjenca amerikane ka spiunuar Thaçin, Berishën, Tadiqin e Mesiqin! - Agjencia e Sigurisë Kombëtare amerikane (NSA) kishte zhvilluar një sistem kompjuterik...21:16 | Lista Srpska i bashkohet “Bllokut” me nënshkrime - Edhe deputetët e Listës Srpska i janë bashkuar koalicionit LDK-AAK-NISMA për ta...

Duam t’i dimë emrat e spiunëve të infiltruar në UÇK

30.01.2014 13:23

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka reaguar të enjten lidhur me praninë e shërbimeve sekrete serbe që kanë qenë të infiltruar në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.
OVL thekson se duke qenë gjithherë në përcjellje të situatës dhe në kërkim të zbardhjes së vërtetës, Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, ka përcjellë me vëmendje emisionin Rubikon të KTV, me të ftuarit Mehmet Loci, Fadil Kajtazi dhe Fatmir Çallakaj.

“Ne si Organizatë, i inkurajojmë dhe i përgëzojmë për gatishmërinë dhe guximin e tyre për t’u deklaruar për një çështje kaq të ndjeshme, e cila do të duhej të zbardhet sa më shpejtë. Ne kërkojmë nga të lartpërmendurit por dhe nga të gjithë ata që kanë informacione të argumentuara se kush ka punuar dhe kush ende punon për shërbimet sekrete serbe, të bëjnë publike emrat dhe pseudonimet, për hir të sqarimit të kësaj të vërtete të hidhur të popullit shqiptar. Sidomos, ne do ishim gjithmonë mirënjohës, që ta dimë se kush janë 140 personat që si pjesëtar të këtyre shërbimeve, janë infiltruar në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, me detyra të ndryshme. Kjo do ta ndihmonte shumë, procesin e verifikimit të veteranëve, invalidëve dhe Dëshmorëve të Kombit, proces i cili po zhvillohet këto ditë”, thuhet në kumtesë, transmeton Telegrafi.

Gjithashtu, apeluan tek institucionet e Kosovës, Qeveria dhe Parlamenti, që të fillojnë procesin e nxjerrjes së ligjit për lustracion të figurave publike.

Sipas tyre, ky ligj, i cili është i domosdoshëm për funksionalizimin e mirëfilltë të institucioneve të vendit, do ta mbyllte njëherë e përgjithmonë një epokë të errët për popullin shqiptar.
 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.

Na ndiqni në