Video e paparė: Kur burrat nga Gjermania niseshin pėr tė vdekur pėr UĒK-nė nė Kosovė

Kjo ėshtė njė nga videot mė emocionuese tė kohės sė luftės tė cilėn sot ne kemi fatin ta shohim falė filmimeve ekskluzive tė Besfortė Hasanajt (Chibisit).
Ishte viti 1999 kur burrat mėrgimtarė nga Gjermania, duke parė vuajtjet qė po pėsonte Kosova, kishin vendosur t'u dilnin nė ndihmė duke ardhur vullnetarė.

Ata kishin lėnė jetėn mė tė mirė pėr tė ēuar nė vend amanetin e Adem Jasharit, Fehmi Lladrovcit e shumė luftėtarėve tė tjerė.

Besfort Hasanaj tregon se si i kishin rrjedhur lotėt duke filmuar kėtė video tė cilėn e kishte transmetuar edhe nė TVSH.

“Njė nga shumė xhirimet e mira ku mė rridhnin lotėt duke e filmuar. Koha kur diaspora shqiptare vullnetarisht linin Gjermaninė pėr tė shkuar nė luftė nė Kosovė dhe pėr t’iu bashkuar UĒK-sė”, shkruan ndėr tė tjerė Hasanaj. Shikojeni kėtė video tė rrallė tė cilėn e ka realizuar “Chibisi’".

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.