Pakënaqësi në LDK Mustafa shkeli statutin e partisë që bëri koalicion me Pacollin

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa e ka shpërfillur Këshillin e Përgjithshëm të partisë me rastin e nënshkrimit të koalicionit me Aleancën Kosova e Re të Behgjet Pacollit.

Zyrtarë të lartë të LDK-së kanë bërë të ditur për AktivPress se pakënaqësitë në lidhje me këtë veprim të Mustafës do të shpërfaqen publikisht në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm i cili pritet të mbahet brenda dy ditësh.

“Me statutin e partisë, koalicionet bëhen me pëlqimin e Këshillit. Mustafa nuk e ka mbledhur këtë Këshill për ta marr miratimin prej tij, por ka zgjedhur që këtë vendim ta marr bashkë me rrethin e ngushtë të tij”, ka thënë njëri prej të pakënaqurëve me këtë vendim.

Në statutin e LDK-së definohet qartë se Këshillli i Përgjithshëm, “vendos për koalicionet para dhe pas zgjedhore në nivel qendror”.

I njëjti anëtar ka thënë se qëndrimin kundër një koalicioni të tillë dhe kundër shkeljes që i është bërë statutit të partisë, do ta shpreh publikisht në mbledhje.

Ai ka thënë se Mustafa nuk i ka konsultuar as ata që njihen si eksponentë të rëndësishëm në LDK, por që në rrethana të caktuara kanë dalur kundër veprimeve të tij.

 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s'kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.