Pakėnaqėsi nė LDK – Mustafa shkeli statutin e partisė qė bėri koalicion me Pacollin

Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa e ka shpėrfillur Kėshillin e Pėrgjithshėm tė partisė me rastin e nėnshkrimit tė koalicionit me Aleancėn Kosova e Re tė Behgjet Pacollit.

Zyrtarė tė lartė tė LDK-sė kanė bėrė tė ditur pėr AktivPress se pakėnaqėsitė nė lidhje me kėtė veprim tė Mustafės do tė shpėrfaqen publikisht nė mbledhjen e Kėshillit tė Pėrgjithshėm i cili pritet tė mbahet brenda dy ditėsh.

“Me statutin e partisė, koalicionet bėhen me pėlqimin e Kėshillit. Mustafa nuk e ka mbledhur kėtė Kėshill pėr ta marr miratimin prej tij, por ka zgjedhur qė kėtė vendim ta marr bashkė me rrethin e ngushtė tė tij”, ka thėnė njėri prej tė pakėnaqurėve me kėtė vendim.

Nė statutin e LDK-sė definohet qartė se Kėshillli i Pėrgjithshėm, “vendos pėr koalicionet para dhe pas zgjedhore nė nivel qendror”.

I njėjti anėtar ka thėnė se qėndrimin kundėr njė koalicioni tė tillė dhe kundėr shkeljes qė i ėshtė bėrė statutit tė partisė, do ta shpreh publikisht nė mbledhje.

Ai ka thėnė se Mustafa nuk i ka konsultuar as ata qė njihen si eksponentė tė rėndėsishėm nė LDK, por qė nė rrethana tė caktuara kanė dalur kundėr veprimeve tė tij.

 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.