Lajmet e Fundit:

14:37 | Për çka është arrestuar një zyrtarë i lartë në Prizren- Një zyrtar i lartë i Komunës së Prizrenit, që është pjesë e...14:26 | Sa qytetarë votuan më shumë se një herë në zgjedhjet e 8 qershorit?- Janë afro 500 qytetarë kosovarë që dyshohet e kanë votuar më...11:48 | A ka nevojë foshnja për ujë- Qumështi i nënës në gjashtë muajt e parë të jetës...11:38 | Veshja e Tunës habit fansat (Foto)- Tuna po shijon suksesin e saj të këngës më të re në bashkëpunim...11:16 | Ish agjenti i CIA-s: Lideri i ISIS Al Baghdadi është trajnuar nga Izraeli - Ish agjenti i NSA-s dhe CIA-s, Edëard Snowden ka zbuluar se udhëheqësi i Shtetit...10:59 | Osmani, Haziri apo Quni do ta sfidojnë Isa Mustafën- Dy muajt e ardhshëm do të jenë jo vetëm të rëndësishëm...10:55 | Militantët e ISIS qojnë në ajër tempullin e ndërtuar 8 shekuj para lindjes së Krishtit - VIDEO- Militantët e Shteti Islamik i Irakut dhe Sirisë (ISIS) e kanë rrënuar me...10:34 | Kosova, Mali i Zi dhe Shqipëria me marrëveshje për kufirin trepalësh- Mali i Zi, Shqipëria dhe Kosova, kanë arritur marrëveshje për pikat e kufirit...10:10 | Qeveria LDK-AAK-Nisma, s’do t’i bënte ballë një opozite PDK-VV- Një qeveri e përbërë me bllokun LDK-AAK-Nisma dhe minoritetet, do të ishte...10:05 | BIK-u kërkon ministri të fesë- BIK propozon që në Qeverinë e re të Kosovës, të formohet edhe një...10:00 | Isa Mustafa: S’tërhiqemi, nuk ka pazare me PDK-në- Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, pas pushimit që i ka dhënë Gjykata Kushtetuese, duke...00:00 | Deputeti i PD-së bënë thirrje të mos pihet Coca-Cola, Fanta e Schweppes- Deputeti i PDK’së Gëzim Kelmendi, ka bërë thirrjë për t’u...22:56 | Inteligjenca amerikane ka spiunuar Thaçin, Berishën, Tadiqin e Mesiqin! - Agjencia e Sigurisë Kombëtare amerikane (NSA) kishte zhvilluar një sistem kompjuterik...21:16 | Lista Srpska i bashkohet “Bllokut” me nënshkrime - Edhe deputetët e Listës Srpska i janë bashkuar koalicionit LDK-AAK-NISMA për ta...21:03 | Dikush po e mbështetë ushtrinë izraelite, dhe ja në çfarë forme! - FOTO- Në një kohë kur një pjesë e madhe e botës po kundërshton...

Arratia e dëshmitarit për një vrasje në Skenderaj

14.01.2013 09:53

 

 

Aktakuza e ngritur ndaj vëllezërve Geci bazohet kryekëput në dëshminë e Jetullah Behramit, këshilltarit të LDD’së që ndodhet në arrati. Sipas aktakuzës, të cilën e ka siguruar Express, Behrami i ka parë me sytë e tij Hetem, Rrustem dhe Sabit Gecin duke vrarë në qendër të Skenderajt Vehbi Berishën, e po ashtu që të tretë i ka parë teksa kanë dalë nga një dhomë spitali pas ekzekutimit të Gani Berishës.

Jetullah Behrami gjendej në çdo vend më 18 qershor të vitit 1999.

Ditën kur forcat serbe u larguan nga Skenderaj, në qendër të kësaj qyteze u vranë dy vëllezër, Gani dhe Vehbi Berisha.

Jetullah Behrami po ashtu ishte edhe në spital kur Gani Berisha u dërgua i plagosur e më vonë edhe aty kur dikush qëlloi me plumba mbi trupin e tij.

Tash kur janë bërë 13 vjet e më shumë nga ngjarja, prokurori i EULEX’it ka ngritur aktakuzë ndaj vëllezërve Hetem dhe Rrustem Geci dhe Sabit Geci.

Krejt aktakuza bazohet në deklaratën e Behramit, i cili ka më shumë se gjashtë muaj që ka ikur jashtë Kosovës.

Ai në dëshminë e tij që ka dhënë për prokurorinë ka thënë se më 18 qershor ishte në Skenderaj duke festuar faktin se forcat serbe veç sa ishin larguar nga qyteti.
 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.

Na ndiqni në