Lajmet e Fundit:

19:26 | Kjo është shtëpia më e “famshme” në Shqipëri - FOTO- Kjo është shtëpia më e \"famshme\" në Shqipëri. Kjo nuk...19:20 | Genc Prelvukaj rihap barin Avalon, hapësirë ndryshe dhe më e madhe- Rreshtit ta kafeterive në rrugën Rechep Luci në Prishtinë, kah kinemaja ABC, do...19:15 | Në Kosovë kapet kolumbani me 2.6 kilogramë kokainë- Dogana e Kosovës ka bërë me dije se në bashkëpunim me policinë e...18:02 | Kim rrëzohet nga biçikleta (Foto)- Derisa po xhironte për një reklamë televizive, ylli i showbizit botëror, Kim...17:55 | Grabovci: Jemi gati për çdo datë të zgjedhjeve, PDK-ja ka kaluar fazën e adoleshencës - Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci ka thënë se për ta ende...17:52 | Seksi i pakënaqshëm shkak i tradhtisë- Një marrëdhënie sado që duket e shëndoshë dhe partnerët të...16:45 | Nga ‘Kënga ime’ tërhiqet edhe Visar Peja- Njësoj sikurse Hysni Klinakun, edhe Visar Pejën, këngëtarin kosovar e ka...16:14 | Angelina Jolie nuk ka qenë gjithmonë e bukur (FOTO)- E vlerësuar si femra më e bukur e planetit, ajo natyrisht që nuk ka qenë...15:54 | Dhurata e fabrikës ‘Solid’ nga Suhareka, Foto e Ditës nga Edi Rama - Kryeministrat Edi Rama dhe Hashim Thaçi, sot janë takuar në Kukës të...15:42 | Isa mbetet kandidat i palëkundur i LDK-së për kryeministër- Ismet Beqiri i ka quajtur spekulim mundësinë që Isa Mustafa të mos jetë...15:30 | Top 10 punët më të mira dhe më të këqija për vitin 2014- Edhe një arsye shtesë për t’u marrë me matematikë. Tanimë nuk...14:48 | A do t’i shpëtojnë dëmtimit nga bora vreshtat e Rahovecit- Bora që ka rënë dje dhe sot në tërë territorin e Kosovës, e...14:36 | A po kërkon LDK një kandidat tjetër për Kryeministër?- Burime të Gazetës Express bëjnë të ditur se disa anëtarë me...14:10 | Fundoset trageti me 476 persona në bord - FOTO- Një traget me 467 persona në bord u fundos në jugperëndim të Koresë...14:05 | Tragjedia greke dhe dramatizimi shqiptar- Ndodh shpesh që nxënësit që hetojnë se kanë prirje për t’u...

Gjuha e Reeker, e padrejtë dhe jodemokratike

05.07.2013 23:16

 

 

Kreu i Lëvizjes “Vetëvendosje” në Kosovë Albin Kurti, i ftuar në emisionin “Tonight Ilva Tare”, në RTV “Ora News”, akuzat e bëra ditën e sotme nga Zëvendës – ndihmës Sekretari i Shtetit, Philip Reeker, i cili ka dënuar dhunën, që sipas tij e ushtroi Lëvizja Vetëvendosje ndaj institucioneve të Kosovës dhe ndaj diplomatëve ndërkombëtarë, dhe i ka quajtur “palaço” udhëheqësit e kësaj lëvizje duke thënë se mund të takohet me ta, vetëm kur të sillen si njerëz normalë, I ka quajtur si një gjuhë të padrejtë dhe një qëndrim jodemokratik.

“Kufiri midis Kosovës dhe Shqipërisë është një kufi jo i natyrshëm, dhe unë mendoj se Kosova duhet të bashkohet me Shqipërinë dhe ky bashkim duhet të jetë një bashkim politik. Serbia e ka luftuar bashkimin e shqiptarëve gjatë gjithë kohës. Unë mendoj se faktori ndërkombëtar nuk na prin, ata na ndjekin dhe na mbështesin në varësi të reagimeve tona. Aleancat janë shumë të rëndësishme por jemi ne që vendosim për veten tonë, dhe jo Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjuha e diplomatit Reeker ndaj nesh është një gjuhë e padrejtë dhe një qëndrim jodemokratik. Ne jemi të interesuar për të patur bashkëpunim me SHBA-të por unë nuk mund të nënshtrohem ndaj asnjë zyrtari amerikan”, u shpreh Albin Kurti.
Kreu i lëvizjes vetëvendosjes ka folur gjithashtu edhe në lidhje me projektligjin për amnistinë duke u shprehur se ky projektligj praktikisht i fal të gjitha strukturat armiqësore të Serbisë në Kosovë dhe krimet e tyre i shpall inekzistente meqënëse amnistia është e plotë për të gjithë.

“ Sot ka patur një trysni e jashtëzakonshme në Kosovë për projektligjin e amnistisë. Ky projektligj praktikisht i fal të gjitha strukturat armiqësore të Serbisë në Kosovë dhe krimet e tyre i shpall inekzistente meqënëse amnistia është e plotë për të gjithë. Në Kosovë ka shumë cirk dhe pak bukë, por Lëvizja Vetëvendosje nuk është palaço. Arritjet që ne kemi në rradhë të parë i kemi falë dëshmorëve tanë që dhanë jetën për pavarësi. Ne kërkojmë partneritet dhe jo politika servile siç ndjek qeveria e Kosovës. Në veprimtarinë tonë kemi bërë gabime, por reagimi i

Reeker është një reagim i ndikuar nga mos kalimi i projektligjit për amnistinë. Dialogun Kosovë – Serbi, Bashkimi Europian do ta përdorë për të ekspozuar veten edhe jashtë kontinentit.
Ndërsa në lidhje me Serbinë dhe me shqiptarët që jetojnë në territorin e serbisë, Albin kurti është shprehur:

“Serbia kërkonë të kontrrollojë të gjitha shtetet përreth saj si shtete satelitë. Shqiptarët në Luginën e Preshevës janë të shumë të diskriminuar, dhe një  shembull konkret për këtë është heqja e lapidarit të dëshmorëve shqiptarë.”

Albin kurti duke folur për Marrëveshjen Kosovë – Serbi, e ka quajtur atë një marrëveshje midis kriminelëve të Serbisë dhe Kosovës duke thënë:

“Paqja midis Kosovës dhe Serbisë ëshët një paqe midis kriminelëve të luftës në Beograd dhe kriminelëve të paqes në Prishtinë. Ne do të vazhdojmë betejat tona në parlamentin e Kosovës por  edhe jashtë tij nëse projektligji për amnistinë do të miratohet. Ambasadorja Amerikane ka tentuar të fusë gjashtë deputet në parlament. Dëmtimi i saj në krah është shkaktuar nga truprojat e saj. Kosovën nuk po e trajtojnë si një shtet normal, por po e shikojnë si Palestina dhe Izraeli.  Shteti nuk duht të jetë spektator në ekonomi, por të jetë ekonomi e centralizuar”, u shpreh Kurti.
 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.

Na ndiqni në