AKTORI QĖ PO INVESTON NĖ KOSOVĖ

Nė mes tė glamurit tė jetės sė natės nė Gjermani, fermes, fabrikės sė gypave e bukurive tė Bjeshkėve tė Nemura e bėn jetėn e tij aktori kosovar Agron Krasniqi.

Duke qenė pronar i dy klubeve shumė tė famshme “Gold Club Kehl” dhe “K Club Kehl” nė Gjermani, Krasniqit i duhet qė tė kalojė njė pjesė tė kohės atje, ndėrsa ndėrkohė ka investuar edhe nė Kosovė nė tri drejtime.

Ai bashkė me vėllezėrit e tij kanė blerė dhjetėra hektarė tokė nė Junik, ku kanė mbjellur plantacion mollash, kanė ndėrtuar njė fabrikė pėr gypat e ujit si dhe kanė ndėrtuar fermėn e racės sė rrallė tė demave Angus Argentino


 Agroni ka lėnė pak anash profesionin e aktorit, pėr t’ u rikthyer nė vendin e tij tė lindjes dhe tė investojė. Familja Krasniqi asnjėherė nuk ka harruar obligimin qė kemi pėr vendin tonė. Fabrika German Plast ėshtė investim pėr tė ofruar kualitetin e lartė gjerman nė Kosovė“, kishte thėnė Agron Krasniqi gjatė hapjes sė fabrikės German Plast. Fabrika e Gypave tė ujit German Plast ėshtė hapur nė Junik ka punėsuar dhjetėra kosovarė dhe po prodhon gypa tė ujit pėr shumė komuna.

Pėrveē fabrikės familja Krasniqi ka edhe njė kompani tjetėr qė quhet “Joos Krasniqi”, me tė cilėn ndėrton rrugėt e Kosovės. “Kemi investuar nė makineritė mė moderne dhe nė trajnim tė stafit vendor. Kėto pėrpjekje po japin tash rezultatet e veta”, ėshtė shprehur Krasniqi, sa i pėrket kompanisė “Joos Krasniqi”.

Mbi 12 hektarė tokė rrėzė bjeshkėve tė Junikut shtrihen plantacionet e mollave tė familjes Krasniqi. Edhe kėtu janė sjellur teknologjitė mė tė avancuara dhe teknologėt mė tė njohur vendor e dnėrkombėtarė, ndėrsa pothuajse e gjithė sasia e vjelur eksportohet nė Gjermani.

Duke qenė nė njė zonė shumė tė plleshme tė vendit ata kultivojnė edhe qershi e boronice.
“Boronica eksportohet nė tregun Holandez, kurse molla pėr tregun Gjerman ku kemi kontratė me rrjetin e marketeve ‘Lidl’ qė shtrihet nė tėrė Gjermaninė”, tha Krasniqi.

Ndoshta mysafir tė restoraneve mė ekskluzive nė Evropė pėrderisa ushqehen me mishin mė kualitativ, nuk e dijnė qė ai vjen nga Juniku i Kosovės, ku Agron Krasniqi ka ngritur fermėn e racės sė rrallė tė demave tė quajtur “Agnus Argentino”.
“Ne kemi njė racė specifike tė demave ‘Agnus Argentina’, ėshtė mish i veēantė dhe ekskluziv dhe shitet nė restorante ekskluzive nėpėr Evropė. Tash pėr tash ėshtė biznesi kryesor nė fushėn e industrisė sė mishit”, thotė Krasniqi. Pėrveē kėtyre bizneseve fitimprurėse pėr Kosovėn dhe zhvillimin ekonomik, familja Krasniqi ka edhe biznese tė tjera si diskotekat moderne “Gold Club Kehl” dhe “K Club Kehl” ne Gjermani.

Por gjithė kėto angazhime biznesore e kanė lėnė anash karrierėn prej aktori. Kėtė karrierė ai e kishte filluar nė vitin 1994 me njė rol nė filmin “Oda e Junikut” me regji tė Adem Mikullovcit. Pastaj ka vazhduar studimet nė vitin 1998 nė Akademinė e Arteve nė Tiranė dhe nė vitet 2000 -2003 nė Akademinė e Arteve tė Bukura nė Prishtinė.

Krasniqi ka pasur edhe pėrvojat e tij nė teatėr, siē ėshtė shfaqja “Merlin Murllo”, me regji tė Enver Petrovcit. Sė fundmi ai ėshtė paraqitur edhe nė filmin “Memory”, tė regjisorit Ilirjan Himaj, prodhim ky i vitit 2016. Ndėrsa ka pasur edhe angazhime si producent nė filmat ndėrkombėtar “Alex” dhe “Phonix”. Kėtė vit ai pret tė angazhohet nė njė shfaqje me regji tė profesorit tė tij Enver Petrovcit.

 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.