Lajmet e Fundit:

22:23 | A mund të hapet birra me letër?!- Letra pasi që të paloset mirë mund të bëhet aq e fortë sa mund ta...22:14 | “Arifhikmeti”: Lavdrim Muhaxheri nëse ti je musliman, atëherë unë s’jam- Pas fotografisë tronditëse të postuara nga vetë xhihadisti kosovarë Lavdrim...21:51 | Një vallëzim mahnitës i gjyshit të hendikepuar (VIDEO)- Në këtë video shihet një i moshuar i cili merrë pjesë në një...16:51 | Lavdrim Muhaxheri pret koka në Siri (Foto+18)- Një nder pjesëtarët kosovarë më të njohur në ISIS mbas grisjes...16:47 | 10 këshilla mbi paranë që t’i dini para se të mbushni 30 vjet- Nëse dëshironi të keni një marrëdhënie të mirë me...16:39 | Lunacek: UÇK-ja luftoi kundër Millosheviqit dhe për pavarësi- Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Ulrike Lunacek, ka thënë se...16:18 | Williamson largohet në fund të gushit – procesi zgjatë tri vjet- Prokurori Clint Williamson që po heton akuzat e Dick Martyt dhe që sot prezantoi raportin...15:46 | Prishtinë, gjendet një person i vdekur në vendin e punës- Policia ka raportuar se një person është gjetur i vdekur në vendin e tij të...15:42 | Çiljeta ka frekuentuar xhaminë në muajin e Ramazanit- Çiljeta Xhilaga, përveçse është një këngëtare dhe...15:27 | Kërcimi indian në një dasëm shqiptare (VIDEO)- Besart Kadia, moderatori i emisionit “Ora Ekonomi” në RTV “Ora News”, ka...15:18 | E tmerrshme: Ja si edukatoret i rrahin fëmijët në çerdhe (Video)- Fëmijët, të cilët ua kishin besuar edukatoreve në çerdhe,...15:06 | Përse femrat duan të bëjnë më tepër seks se meshkujt?- Thuhet se meshkujt mendojnë për seksin çdo sekondë të jetës së...14:56 | I digjet telefoni Samsung Galaxy S4 nën jastëk, përderisa po flinte (Foto-Video)- Një vajzë 13-vjeçare nga Texas u zgjua nga gjumi pasi që ndjente që diqka...14:41 | Vjen “Unë” nga Gold AG (Video)- “Unë” quhet projekti më i ri muzikor nga Gold AG.14:30 | Big Mama bëhet nuse- Nuk dimë se çfarë po ndodh me Big Mamën, po martohet apo po bën sikur,...

Këngëtarët paguajnë deri në 1000 mijë euro për të dalë në ‘videokaseta’

08.01.2014 09:52
foto ilustruese

Për të qenë pjesë e programeve festive duhet të kesh epitetin e një këngëtari me “famë” ose në të kundërtën të paguash për të performuar, qoftë vetëm një herë në këto programe. Mbase shtimi i numrit të madh të këngëtarëve në tregun muzikor ka ndikuar që organizatorët e programeve festive të kenë një limit të caktuar të pjesëmarrësve në këto programe, shkruan Zëri.

Çmimet për të cilat është dashur të paguajnë këngëtarët e rinj për të qenë pjesëmarrës në disa programe festive variojnë nga 200 deri në 1000 euro, varësisht sa herë kanë dalë në skenë. Shpresa Merlaku, Gramoz Gërvalla, Kastriot Krasniqi, Armend Miftari janë vetëm disa nga emrat e këngëtarëve të rinj që kanë paguar produksionet për t’iu bashkuar kolegëve të “famshëm” të tyre.

“Xhirimet e produksionit tonë u realizuan në një atmosferë shumë festive dhe çdo gjë shkoi sipas plan-programit. Sa i përket pagesës nga ana e këngëtarëve të rinj, po është e vërtetë se një pjesë e këngëtarëve paguajnë për të qenë pjesë e programit festiv. Por duke marrë parasysh rrethanat dhe çmimet çfarë janë në Kosovë, si dhe mosrespektimit të Ligjit kundër Piraterisë, na duhet që sado pak t’i zbusim ato shpenzime të shumta që i kemi për realizimin e këtij programi. Çmimet të cilat i kanë paguar këngëtarët e rinj sillen prej 200 deri në 1000 euro. Dëshira për të qenë pjesë e programit festiv i ka shtyrë këngëtarët e rinj që të paguajnë”, ka thënë Bujar Avdimetaj nga Shtëpia Filmike Muzikore “Eurolindi”. Tani e 17 vjet ky produksion merret me organizime të tilla, prandaj sipas Bujarit nuk është edhe aq e lehtë realizimi i programeve festive.
 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.

Na ndiqni në