Lajmet e Fundit:

11:04 | Lavdrim Muhaxheri ka vdekur, dëshmi me foto? (+18)- Lajmi për vrasjen e Lavdrim Muhaxherit u tha se nuk është i vërtet, mirëpo...09:37 | Nuk është mirë që Lista Serbe ta përcaktojë qeverinë e ardhshme - Ambasadori britanik në Kosovë, Ian Cliff, ka thënë se nuk do të ishte...09:34 | Shpendi po punon plogësht, të zhgënjyer me punën e tij - Kryetari i Degës së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në...09:29 | Po hetohen zyrtarët me pasuri të dyshimtë - Prokuroria Themelore e Prizrenit, këtë vit ka ngritur akuzë për deklarimin e...00:29 | Facebook ka problem, s’po bën “chat”-i- Rrjeti më i madh social në botë, Facebook, sonte fiks pas orës 24, ka probleme...00:01 | Çmimi Cineuropa për filmin “Tri dritare dhe një varje”- Çmimi i ndarë për ekipin e filmit është pranuar nga dy aktorët...23:42 | Angela Martini prezanton të dashurin e ri - Pas pushimeve të kaluara së bashku në Ibiza, modelja Angela Martini dhe...23:26 | Reus ne Real Madrid- Menaxheri i FIFA-s, Francois Gallardo ka bërë të ditur se Real Madrid ka arritur...22:27 | Kushtetuesja la vetëm një mundësi, zgjedhjet e reja - Ish kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, duke komentuar vendimin e...15:05 | Gjyqtari amerikan përgatiti rrëzimin e Isa Mustafës- Gjyqtari amerikan, Robert Carolan, i cili nuk ishte pajtuar me vendimin e Gjykatës Kushtetuese...14:56 | PDK: Vendimi, vendosje e kushtetutshmërisë dhe respektim i vullnetit të popullit- Përmes një komunikate, Partia Demokratike e Kosovës ka mirëpritur vendim e...14:31 | Zyrtare: Gani Geci ne EULEX- I dyshuari për vrasjen e Ruzhdi Shaqirit, Gani Geci i është dorëzuar...14:24 | Kryetari Lexhendar: A ta dërgojmë vendimin e Gjykatës Kushtetuese në Gjykatë Kushtetuese?- Kryetari Lexhendar Visar Arifaj ka dhënë një propozim interesant për ta vazhduar...14:04 | Ekspertja e LDK-së që ‘rrëzoi’ dy kryetarët e partisë- Ka gati katër vjet që Vjosa Osmani, femra më e votuar në Lidhjen Demokratike...13:11 | Zyrtare: Gjykata pranon kërkesën e PDK’së, anulon zgjedhjen e Isa Mustafes kryeparlamentar- Gjykata Kushtetuese e ka shpallur jokushtetues zgjedhjen e Isa Mustafës Kryeparlamentar....

Këngëtarët paguajnë deri në 1000 mijë euro për të dalë në ‘videokaseta’

08.01.2014 09:52
foto ilustruese

Për të qenë pjesë e programeve festive duhet të kesh epitetin e një këngëtari me “famë” ose në të kundërtën të paguash për të performuar, qoftë vetëm një herë në këto programe. Mbase shtimi i numrit të madh të këngëtarëve në tregun muzikor ka ndikuar që organizatorët e programeve festive të kenë një limit të caktuar të pjesëmarrësve në këto programe, shkruan Zëri.

Çmimet për të cilat është dashur të paguajnë këngëtarët e rinj për të qenë pjesëmarrës në disa programe festive variojnë nga 200 deri në 1000 euro, varësisht sa herë kanë dalë në skenë. Shpresa Merlaku, Gramoz Gërvalla, Kastriot Krasniqi, Armend Miftari janë vetëm disa nga emrat e këngëtarëve të rinj që kanë paguar produksionet për t’iu bashkuar kolegëve të “famshëm” të tyre.

“Xhirimet e produksionit tonë u realizuan në një atmosferë shumë festive dhe çdo gjë shkoi sipas plan-programit. Sa i përket pagesës nga ana e këngëtarëve të rinj, po është e vërtetë se një pjesë e këngëtarëve paguajnë për të qenë pjesë e programit festiv. Por duke marrë parasysh rrethanat dhe çmimet çfarë janë në Kosovë, si dhe mosrespektimit të Ligjit kundër Piraterisë, na duhet që sado pak t’i zbusim ato shpenzime të shumta që i kemi për realizimin e këtij programi. Çmimet të cilat i kanë paguar këngëtarët e rinj sillen prej 200 deri në 1000 euro. Dëshira për të qenë pjesë e programit festiv i ka shtyrë këngëtarët e rinj që të paguajnë”, ka thënë Bujar Avdimetaj nga Shtëpia Filmike Muzikore “Eurolindi”. Tani e 17 vjet ky produksion merret me organizime të tilla, prandaj sipas Bujarit nuk është edhe aq e lehtë realizimi i programeve festive.
 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.

Na ndiqni në