“Heshtja e Kohės”, romani mė i ri nga Kaltrina Maloku

Vitrinave tė romaneve nė gjuhėn shqipe nė bibliotekat tona, iu ėshtė shtuar edhe njė roman nga shkrimtarja e re dhe mjaft premtuese, Kaltrina Maloku.


Ajo vjen me romanin “Heshtja e Kohės”, nė tė cilin trajtohet njė romancė dashurie e ndikuar nga dukuritė negative nė shoqėrinė tonė, siē janė paragjykimet dhe thashethemet nė jetėn e pėrditshme, dukuri kėto qė shqiptaret i kanė pėrcjell ndėr vite.


E femra ēdoherė ėshtė ajo qė mė sė shumti i drejtohet gishti nė shoqėrinė shqiptare dhe pėr kėtė arsye edhe romani i shkrimtares Kaltrina Maloku, nė njė formė ėshtė edhe apel pėr gjithė shoqėrinė qė tė jetojnė jetėn ashtu siē duan dhe jo ashtu siē duan tė tjerėt, pastaj ēfarė tė servir fati ėshtė ēėshtje tjetėr.


Po ashtu nė kėtė roman, paraqitet edhe ndikimi i papunėsisė nė jetėn e tė rinjve, si dhe jeta familjare nėn ndikimin e kėtyre dukurive negative. Po ashtu njė temė tjetėr qė trajtohet nė roman ėshtė edhe alkoolizmi dhe ndikimi negativ qė ka pėrdorimi i tepruar i alkoolit. Tema kėto qė trajtohen me shumė emocion nga autorja dhe vihet re theksi i veēantė qė i kushton pėrshkrimit tė gjendjes emocionale dhe shpirtėrore tė personave pėrballė vėshtirėsive jetėsore. Me kėtė rast, duhet theksuar se shkrimtarja e re, Maloku, pėrmes kėtij romani ngre zėrin nė mbrojtje tė ndjenjės sė pastėr tė dashurisė dhe tė mirės nė pėrgjithėsi.


Ndryshe, romani ėshtė botuar gjatė kėtij muaji nga shtėpia botuese “Zef Serembe” dhe ėshtė shtypur nga shtypshkronja “Lena Grafik”, me redaktor Behar Gjokėn dhe recensent Flamur Maloku. Ndėrkaq, botimi i kėtij romani ėshtė mbėshtetur financiarisht nga Agjencioni pėr Financim nė Kosovė (AFK), ndėrsa lexuesit mund ta gjejnė shumė shpejt kėtė roman nėpėr libraritė e vendit tonė.

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.