MEDIET SUEDEZE PUBLIKOJNË TOP 5 EMRAT PËR ÇMIMI NOBEL PËR LETËRSI

Siç mund të verehet, në mesin e tyre nuk figuron emri i shkrimtarit të madhë, Ismail Kadare.

Në mesin e pesë shkrimtarëve, që janë radhitur në krye të listës janë:

Haruki Marakami, nga Japonia 69 vjeçarë,

Adonis nga Siria,

Ngugi Wa Thiong’o, nga Kenia,

Filip Roth, nga SHBA,

dhe Ko Un, nga Koreja Jugore,

Më poshtë po paraqesim emrat e shkrimtarëve, të cilët kanë marrë çmimin Nobel për Letërsi:

2015 Svetlana Aleksijeviq,Bjellorusi…
2014 Patrick Modiano, Francë
2013 Alice Munro, Kanada
2012 Mo Yan, Kinë
2011 Tomas Tranströmer, Suedi
2010 Mario Vargas Llosa, Peru
2009 Herta Müller, Gjermani
2008 Jean-Marie Gustave…Le Clézio, Francë
2007 Doris Lessing, Britani e Madhe
2006 Orhan Pamuk, Turqi

Të kujtojmë se çmimi Nobel për Letërsi për herë të parë i është ndarë shkrimtarit francez, Sully Prudhomme

Vlen të theksohet se në të kaluarën janë nominuar, si fitues të çmimit Nobel, shkrimtarë, të cilët nuk ishin përfshirë në toplistën e emrave të shkrimtarëve kandidatë për Nobel. /RTK/

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s'kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.