“La La Land” bën historinë, këta janë të gjithë fituesit e ‘Golden Globe 2017’

“La La Land” bën historinë, këta janë të gjithë fituesit e ‘Golden Globe 2017’
Autori: Lajmi.net Arte, Entertainment8:23, 9 January 2017

\"La La Land\" ka nisur një sezonë të mrekullueshme të ndarjes së çmimeve!
Filmi “La La Land” ka fituar të gjitha çmimet kryesore dhe është shpërblyer për të gjitha nominimet që ka marrë, duke u bërë kështu filmi më i shpërblyer ndonjëherë në këtë festival, plot 7.

Ema Stone dhe Ryan Gosling kanë marrë çmimet për aktoren dhe aktorin më të mirë, gjithashtu është zgjedhur filmi më i mirë i vitit i zhanrit komedi/muzikal, është shpërblyer për muzikën dhe këngën më të mirë e edhe për skenarin dhe regjinë më të mirë, shkruan lajmi.net.

Në kategori të tjera, “Moonlight” është zgjedhur si filmi më i mirë Dramë, “Zootipia” ka mposhtur konkurrencën për filmin më të mirë të animuar në ceremoninë e udhëhequr nga Jimmy Fallon.

Ndërsa në kategorinë e serialeve televizive, drama më e mirë është zgjedhur “The Crown”, duke mposhtur seritë shumë të ndjekur si “Game of Thrones” dhe “This is us”, kurse një sukses i vërtetë ka qenë seriali “Atlanta”, duke u zgjedhur edhe si komedia më e mirë e vitit./Lajmi.net/

Filmi më i mirë – Dramë
Moonlight

Filmi më i mirë – Muzikal/Komedi
La La Land

Aktorja më e mirë në Film – Dramë
Isabelle Huppert, Elle

Aktorja më e mirë në Film – Muzikal/Komedi
Emma Stone, La La Land

Aktori më i mirë në Film – Dramë
Casey Affleck, Manchester by the Sea

Aktori më i mirë në Film – Muzikal/Komedi
Ryan Gosling, La La Land

Aktori më i mirë në rol dytësor – Film
Aaron Taylor-Johnson, Nocturnal Animals

Aktorja më e mirë në rol dytësor – Film
Viola Davis, Fences

Regjisori më i mirë – Film
Damien Chazelle, La La Land

Skenari më i mirë – Film
La La Land

Muzika më e mirë në Film
La La Land

Filmi më i mirë i animuar
Zootopia

Kënga më e mirë në Film
“City Of Stars,” La La Land – Justin Hurwitz, Benj Pasek, Justin Paul

Filmi më i mirë i huaj
Elle, France

Seriali më i mirë – Dramë
The Crown

Seriali më i mirë – Muzikal/Komedi
Atlanta

Mini-seria/filmi televiziv më i mirë
The People vs. OJ Simpson

Aktori më i mirë në serial – Dramë
Billy Bob Thornton, Goliath

Aktori më i mirë në mini-seri/film televiziv
Tom Hiddleston, Night Manager

Aktorja më e mirë në një mini-seri/film televiziv
Sarah Paulson, People v. O.J. Simpson

Aktorja më e mirë në rol dytësor – Serial
Olivia Colman, The Night Manager

Mini-seria/filmi televiziv më i mirë
The People vs. OJ Simpson

Aktorja më e mirë në serial – muzikal/komedi
Tracy Ellis Ross, Black-ish

Seriali më i mirë Komedi
Atlanta

Aktori më i mirë në serial – muzikal/komedi
Donald Glover, Atlanta

Aktorja më e mirë në serial Dramë
Claire Foy, The Crown

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s'kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.