Si me e ndalë teshtitjen?

Janë disa hapa që mund ti ndërmerrni kur të ndjeni simptomat e para të ftohjes apo sëmundjes.


1.Pini gjysmë gote ujë në të cilin shtoni disa pika jodi.

2.Pini disa gotë caj të nxehtë në të cilin shtoni xhenxhefil dhe mjaltë, pasi këto kanë përbërës inflamator.

3.Nëse keni qëndruar jashtë me këmbë të lagura, sapo të ktheheni fërkoni këmbët me vodka dhe vishni qorapat.


4.Teshtitja mund të ndalet nga masazhi i pikave të caktuara në fyt.
Me mollëzat e gishtave të mesme shtypni kockën e hundës, lart dhe poshtë, pastaj terhiqni gishtat përgjatë vetullave, herë duke rritur e herë duke e dobësuar presionin, përgjatë në tempuj, dhe pastaj poshtë mollëzave dhe syve.
Përsëriteni disa herë.
 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s'kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.