Le tė lulėzojė gazetaria

Sot po festojmė Ditėn Botėrore e Lirisė sė Shtypit. Njė medie e lirė, e shumėllojshme dhe e pavarur ėshtė esenciale nė ēdo shoqėri demokratike. Pa liri tė shprehjes dhe liri tė mediave, njė qytetari e informuar, aktive dhe e angazhuar ėshtė e pamundur.
BE-ja do tė dėshironte t’i nderoj ata tė cilėt humbėn jetėn, u burgosėn ose vuajtėn pasoja tė padrejta pėr ushtrimin e tė drejtės sė lirisė sė shprehjes. Ne e ripohojmė pėrkushtimin tonė nė promovimin dhe mbrojtjen e lirisė sė shprehjes dhe lirisė sė mediave nė mbarė botėn, ndėrsa vazhdojmė tė promovojmė sigurinė e gazetarėve dhe punėtorėve tė tjerė tė mediave.

BE-ja ripėrsėrit se nė shtetet demokratike, liria e shprehjes duhet tė pėrfshijė idetė qė mund tė ofendojnė, tronditin ose trazojnė shtetin apo ēfarėdo pjese te popullsisė, duke pėrfshirė ideologjitė, fenė si dhe satirėn. Sidoqoftė, nuk pėrfshin nxitjen publike tė dhunės dhe urrejtjes.

Teknologjitė informative dhe komunikuese (TIK) tanimė janė pjesė e jetės sė pėrditshme dhe sigurojnė mundėsi tė reja pėr pėrmbushjen e tė drejtave tė njeriut dhe pėr zhvillim shoqėror dhe ekonomik. Qasja jodiskriminuese tek informacionet dhe lirinė e shprehjes duhet tė sigurohet dhe mbrohet pėr tė gjithė individėt, si online ashtu edhe offline. Interneti duhet tė mbesė njė rrjet i vetėm, i pandarė, qė i nėnshtrohet ligjeve tė njėjta dhe normave tė aplikueshme nė fusha tė tjera nė jetėn tonė tė pėrditshme ku individėt mund tė pėrfitojnė nga tė drejtat e tyre dhe kompensimet gjyqėsore kur kėto tė drejta shkelen. Kėto parime janė njohur nga Konkluzionet e Kėshillit tė BE-sė mbi Qeverisjen e Internetit tė 27 nėntorit 2015 dhe Konkluzionet e Kėshillit pėr Diplomacinė Kibernetike tė 11 shkurtit 2015.

BE-ja ėshtė edhe mė tej e pėrkushtuar nė fuqizimin e pėrpjekjeve ndėrkombėtare qė nxisin promovimin e lirisė sė shprehjes dhe mirėpret mandatin pėr procedurat e reja tė veēanta tė Kombeve tė Bashkuara mbi tė drejtėn e privatėsisė.

Pas gati njė viti kur Kėshilli pėr Punė tė Jashtme miratoi Udhėzimet e BE-sė pėr tė Drejtat e Njeriut mbi “lirinė e shprehjes online dhe offline,” BE-ja ėshtė e vendosur tė vazhdojė tė shfrytėzojė tė gjithė instrumentet e jashtėm tė duhur financiarė tė BE-sė pėr tė mbrojtur dhe promovuar lirinė e mendimit dhe shprehjes dhe pėr tė mbėshtetur lirinė e mediave dhe pluralizmin.

Le tė lulėzojė Gazetaria!

(Autorja ėshtė pėrfaqėsuese e lartė e Bashkimit Evropian pėr Ēėshtje tė Jashtme dhe tė Sigurisė)

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.