Prangat e Albinit turpi i Prishtinės

Ndoshta sot ka shumė njerėz qė mendojnė se Albin Kurti e meritonte tė shkonte ne burg. Se ai nuk mund tė godiste me gaz lotsjellės nė sallan e parlamentit tė Kosovės. Se ai nuk duhej ti fshihej dhe ta sfidonte policinė dhe prokurorinė qė e kėrkonin prej mė shumė se dhjetė ditėsh. Se ai nuk mund tė ndalojė me dhunė, njė proces tė cilin populli nuk e ka mandatuar ta pengojė me votė.
 
Po, ndoshta sot ka shumė tė tjerė, qė edhe pse mund tė jenė kundėr burgosjes, nuk e pėrkrahin degjenerimin e Vetėvendosjes drejt dhunės. Nuk janė me justifikimin qė lėvizja gjen pėr humbjen e kauzave tė saj. Nuk janė pėr populizmin e ekzagjeruar nacionalist.
 
Ata nuk e kuptojnė dot se si Albin Kurti do tė rrėzojė sot me ēdo mjet kryeministrin Isa Mustafa me tė cilin deri dje donte tė ndante pushtetin.

Nuk e perceptojnė dot se si njė puritan si ai, mund tė fshihet nė strehėn e Ramush Haradinajt apo tė bėjė kauzė tė pėrbashkėt me Fatmir Limajt

Shumėkush mund tė jetė kundėr kėtij revolucionari permanet, pa dyshim liderit mė tė lexuar tė Kosovės sė sotme, politikanit mė rrezikshmėrisht idealist dhe mė sfidues ndaj krejt klasės politike kriminale dhe tė korruptuar.
 
Po, pėr Albin Kurtin, njeriun qė kėtė 28 nėntor ngriti grushtin lart pėr folur sėrish pėr bashkimin me Shqipėrinė, mund tė ketė shumė vėrejtje dhe pakėnaqėsi. Por, gjithėsesi, arrestimi barbar nė zyrat e partisė sė tij dhe mė pas dėnimi me 30 ditė burg (I treti qė kėtė radhė i vjen nga policia e shtetit tė pavarur tė Kosovės, pas prangosjeve qė i bėri klika gjakatare e Millosheviēit dhe burokratėt endacakė tė UMNIK-ut) ėshtė njė shfaqe e turpshme pėr Kosovėn.

Jo vetėm pėr "pėrkimin" se ai u zgjodh tė prangosej nė tė vetmen ditė qė simbolizon bashkimin e shqipėtarėve.
 
As pėr faktin se njė vend qė burgos njė lider opozite dhe 90 mbėshtetės tė tij i vė njė njollė tė errėr vetes.
 
Por, pėr shumė mė tepėr sesa kaq.
 
Sepse ēdokush qė mund tė mos ndajė tė njėjtat ide dhe parime me Albinin e ka tė lehtė tė vėrė re njė fakt tė thjeshtė. Se nė njė vend tė udhėhequr nga njė klikė qė nuk i ndahet pushtetit, nė njė vend ku gjysma e politikanėve kanė tė shkuar kriminale dhe gjysma tjetėr tė sotme tė korruptuar, shkon nė burg njė i ri qė as nuk ka vrarė, as nuk ka vjedhur kurrė.
 
Se nė Kosovė qenka mė e lehtė tė prangosesh se mbron idetė e tua, sesa ta pėsosh kėtė fat si trafikant organesh, rrėmbyes pronash, apo fabrikues tenderėsh.

Nė kėtė kuptim "viktimizimi" pėrmes burgosjes, tė cilėn me sa duket, ai e ka provokuar nė mėnyrė tė skajshme, i shėrben mė shumė se shumaēka aksionit politik tė Albin Kurtit. Sepse ai luan rolin e njė pasqyre pėr tė treguar faqe tė gjithė botės qė lideri de facto i Vetvendosjes, nuk po bėn burgun e tij, por tė tjetėrkujt. Se ai ėshtė nė qelinė ku dihej tė ishin sot pjesa mė e madhe e elitės politike kosovare.
 
Prandaj kėto pranga bėjnė lojėn e Albinit. Ato vėrtetojnė se Kosova ashtu sikurse thotė ai nuk ėshtė as njė shtet normal as njė shtet i drejtė dhe i besueshėm.
Prandaj burgosja e Albin Kurtit ėshtė trofeu qė ai kėrkoi dhe njėkohėsisht turpi i Kosovės. (LAPSI.AL)

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.