Ky djalosh duket se ka bėrė zbulimin mė tė madh shkencor tė shekullit

Pak larg kampusit tė Universitetit tė Stanfordit, afėr Palto Alto-sė, njė asistent profesori ėshtė duke folur pėr shkencėn. Njė shkencė shumė tė avancuar. Emri i tij ėshtė Jeremy England, njė 33 vjeēar i cili tashmė ka filluar tė quhet “Darvini i ri”.

Ai ėshtė njė djalosh i dobėt, me njė fytyrė tė gjatė, mjekėr dhe flokė ngjyrė kafe – tipik pėr njė fizikan teorik.

The ēfarė ėshtė mė interesantja, ky shkencėtar i ri flet shumė pėr Zotin. Versioni 101 i idesė sė tij tė madhe ėshtė: Nėn kushtet e duhura, njė grup i zakonshėm i atomeve do tė vetė-organizohen, duke pėrdorur nė mėnyrė mė efikase energjinė.

Me kalimin e kohės dhe me sasinė e duhur tė dritės sė diellit, njė grumbull i atomeve do tė mund tė afrohen shumė afėr asaj tė cilės e quajmė “jetė”. Nė fakt, njerėzit mendojnė se origjina e jetės ėshtė njė proces i rrallė, por propozimi i Jeremy e bėn jetėn pasojė e ligjeve fizike, jo diēka e rastit.

Ideja e tij mund tė tingėllojė shumė e ēuditshme, madje edhe e rrallė, por ka tėrhequr vėmendjen e njė grupi vullnetarėsh dhe akademikėve tė nivelit tė lartė. Pas tė gjithave, pėrderisa Darvinizmi mund tė shpjegojė evolucionin e njeriut dhe botės komplekse nė tė cilėn jetojmė sot, ai nuk flet pėr fillimin e qenieve inteligjente. Kėmbėngulja e Jeremy mbi kėtė ēėshtje ėshtė ajo ēfarė e bėnė atė tė veēantė.

Pėrpara se England tė bėhej njė njeri fetar – ai falet tri herė nė ditė – ai ishte njė shkencėtar. Prej se filloi tė lexonte, ai gllabėroi me libra filozofik, muzikal dhe fantazi. Megjithatė, Zoti nuk ishte njė ‘lojtar i madh’ pėr England pėrgjatė shumicės sė jetės sė tij.

Pėrderisa nėna e tij ėshtė ēifute dhe babai i tij protestant, bisedat pėr fe pothuajse nuk u zhvilluan fare pėrgjatė rritjes sė tij.

Kur vizitoi Izraelin pėr herė tė parė mė 2005, ai “ra nė dashuri”. Duke studiuar Teuratin, ai fitoi njė ndryshim intelektual qė ai thotė se ishte “ndryshe nga ēdo gjė tjetėr qė e kishte pėrjetuar ndonjėherė”.

Kėshtu, kur u kthye nė Palo Alto, ai u kthye me njė pyetje: “Ēfarė e bėn njė gjė tė gjallė?” Ai mė vonė dha njė pėrgjigje analitike pėr kėtė pyetje, duke e botuar njė ekuacion mė 2013 nė lidhje me atė se sa energji ėshtė e nevojshme pėr njė trup qė tė ndjehet i gjallė.

Pėr England ky ishte vetėm fillimi. Gjatė viteve nė vazhdim, ai punoi nė njė punim tė dytė, ku pėrdori gjetjet e tij tė kaluara dhe i pėrdori ato pėr tė shpjeguar teorikisht se si, nėn disa kushte tė caktuara fizike, jeta mund tė fillojė nga jo-jeta.

Nė termat mė bazik, Darvinizmi dhe ideja e seleksionimit natyror na tregon neve se organizmat e mirė-pėrshtatur evoluojnė nė mėnyrė qė tė mbijetojnė dhe tė riprodhohen mė mirė nė mjedisin e tyre.

England nuk e konteston kėtė arsyetim, por ai thotė se kjo ėshtė shumė e paqartė. Pėr shembull, thotė ai, balena blu dhe fitoplanktoni lulėzojnė nė kushte tė njėjta mjedisore – nė oqean – por ato e bėjnė kėtė me mjete shumė tė ndryshme.

Kjo pėr shkak se, ndėrsa ato i bėjnė blloqet e njėjta bazike tė ndėrtimit, vargjet e ADN-sė rregullohen ndryshe nė ēdo organizėm.

Ai e merr shembull njė kėngėtar operash i cili mban njė gotė tė kristaltė dhe kėndon nė njė fushė tė caktuar. Nė vend se tė shkatėrrohen, England parashikon se me kalimin e kohės, atomet do ta korrigjojnė vetveten pėr tė absorbuar mė mirė energjinė e projekteve tė zėrit tė kėngėtarit, nė thelb duke e mbrojtur jetesėn e gotės. Pra, si mund tė themi se kjo gotė, me kalimin e kohės, do tė bėhet njė ditė njė organizėm i gjallė?

Kėto janė gjėra goxha me peshė. Pėr fat tė keq puna e England nuk ka dhėnė ende asnjė pėrgjigje, duke lėnė shumė profesorė spekulativė. Shkencėtarė tė tjerė kanė bėrė pretendime tė ngjashme pėr shpėrndarjen e energjisė nė kontekstin e termodinamikės, por askush nuk ka gjetur njė mjet definitiv pėr tė aplikuar kėtė shkencė nė origjinėn e jetės.

Por, ēfarė ka tė bėjė Zoti me gjithė kėtė? Nė kėrkimet e tij pėr pėrgjigje, England, e gjen veten nė qendėr tė luftės klasike nė mes tė shkencės dhe shpirtėrores. Pėrderisa Krishterimi dhe Darvinizmi kundėrshtojnė njėri-tjetrin nė pėrgjithėsi, Judaizmi nuk merret me shkencėn e jetės.

England beson se shkenca mund tė na japė pėrgjigje dhe shpjegime, por ajo kurrė nuk na tregon se ēfarė tė bėjmė me atė informacion. Kjo ėshtė ajo kur, thotė ai, mėsimet fetare hyjnė nė punė.

Njeriu i cili e kundėrshton Darvinin, ka kaluar 10 vitet e fundit duke shfletuar me kujdes Tora-nė, duke e interpretuar fjalė pėr fjalė atė se ēfarė mendon ai pėr krijimin e jetės. Pėrfundimi i tij? Pėrkthimet e duhura mungojnė. Merreni termin “krijim”. England sugjeron se me kėtė term kupton jo krijimin “fjalėpėrfjalė” tė Tokės, por emėrimin e saj. Edhe pse, thotė ai, nė Bibėl gjenden terma tė cilėt mund tė interpretohen ndryshe.

Kjo vlen edhe pėr disa nga lojtarėt mė tė famshėm tė librave tė Zotit, si Jozefi, interpretuesi i lashtė biblik i ėndrrave, i cili u ngrit pėr t’u bėrė njeriu mė i fuqishėm nė Egjipt, pas faraonit.

Ndoshta, sugjeron England, ai nuk ishte njė fallxhor. Ndoshta ai ishte njė shkencėtar.
 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.