Cap dAge, aty ku duhet të qëndrosh vetëm nudo |FOTO

Fshati Cap d'Age po bëhet një atraksion turistik për turistët, që duan të qëndrojnë krejtësisht nudo. Në fshatin e vogël bregdetar. që ndodhet në Francë dhe që ka një popullsi 40 mijë banorë, kushti kryesor është të jesh nudo.


Për të hyrë në Cap D'Age, duhet të paguash 10 euro dhe më pas të zhvishesh. Vetëm në darkë kur koha freskohet ke mundësi të vishesh.

 


Ky fshat u kthye në një fshat nudistësh në vitet 50-të, kur Franca po merrte veten nga Lufta e Dytë Botërore.


Një familje me emrin Oltra që merrej me rritjen e ullinjve pa sesi shumë njerëz nudo zunë tokën e tyre.


Ata morën një licencë për ta bërë tokën e tyre një vend nudistësh dhe që nga ajo kohë aty vijnë për pushime njerëz nga Holanda dhe Gjermania.

 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s'kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.