Ky ėshtė libri qėju mėson si tė bėni 'Hallall seks'

Autorja e lindur nė Sh.B.A., Umm Muladhat shkruajti “Manuali i seksit i myslimanes: Njė udhėzues hallall pėr seks qė tė heq trurin”, dhe qė nga publikimi i librit javėn e kaluar, ka qenė nė qendėr tė vėmendjes nė njė sėrė komunitetesh.
Libri u frymėzua nga njė mike e sapomartuar e shkrimtares, e cila nuk kishte eksperiencė nė shtrat dhe s’ja kishte idenė ē’tė bėnte me bashkėshortin e saj.

“Unė e theksoj faktin se duhet tė bėsh seks vetėm me bashkėshortin, por gjithashtu as edhe pėr gjithė rangun e pėrvojave seksuale qė mund tė kesh me tė,” tha Umm nė njė intervistė pėr The Observer.

“Nė Islam, ekziston ideja se duhet t’i shijosh marrėdhėniet fizike vetėm brenda kontekstit tė martesės, por jo vetėm pėr tė bėrė fėmijė. Ėshtė e drejtė e gruas qė bashkėshorti i saj ta kėnaqė seksualisht,” tha ajo.

Libri i saj pėrfshin njė sėrė aspektesh tė jetės intime. Duke nisur nga mitet pėr seksin musliman, higjiena gjenitale, lubrikantėt, pozicione tė ndryshme, seks nė dush, tė folurit pisėt etj. Pasi shkroi njė listė kėshillash pėr mikeshėn e saj tė papėrvojė, informacioni mori dhenė.

Mikja e saj ja dėrgoi dikujt tjetėr e kėshtu me radhė. Kėta njerėz qė lexuan kėshillat e saj, e nxitėn tė shkruante njė libėr pėr tė gjithė tė sapomartuarit myslimanė qė s’dinė asgjė rreth intimitetit.

Qė prej publikimit, Umm ka marrė dhjetėra letra qė i kėrkojnė tė shkruajė njė libėr pėr mėnyra se si burrat mund tė kėnaqin gratė e tyre nė shtrat.


Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.