Jasharaj i përgjigjet Kurtit: Po bën deklarata bajate, ai e di që aty ka të punësuar edhe nga VV-ja

Autor: Linda Ibrahimaj Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj i është përgjigjur Kryeministrit pas deklaratës ku i quajti Këshillin Grevist dhe Sindikatën e Arsimit "sindikalistë të...

Voton Haxhiu, që synon udhëheqjen e grave të Vetëvendosjes

Kandidatja e Grave për Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, ka votuar për zgjedhjet e brendshme në VV. Ajo, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se sot...

SBASHK s’e ka ndërmend të tërhiqet, pret ftesën nga Qeveria

Ymer Ymeri nga SBASHK-u thotë se çështja e grevës, tashmë është në duart e Qeverisë Kurti. Ai thotë se SBASHK-u është në pritje të Qeverisë...

Hoti për grevën në arsim: Kërkesa e sindikatës e arsyeshme pasi është vonuar Ligji i pagave

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti kritikon qeverinë për mungesën e dialogut social me SBAShK-un. Derisa thotë se kërkesat e sindikatave janë të arsyeshme për...

Zgjedhjet në VV, Kurti: Sot është dita e demokracisë në Lëvizjen Vetëvendosje

Kryetari aktual i VV-së, njëherit edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka votuar sot në shkollën Gjergj Fishta në Prishtinë, në zgjedhjet e partisë...

Gjendja e aktores turke pasi u përfshi në një aksident

Pas aksidentit gati tragjik, në këtë gjendje shfaqet Gymyshi. Aktorja turke, 43 vjeçare Songul Oden muajin e kaluar u përball me vdekjen, pasi që u...

Sot vazhdojnë ndeshjet në Ligën e Kombeve

Liga e Kombeve vazhdon me ndeshje të tjera sot. Austria do të jetë nikoqire e Kroacisë, në ndeshjen e fundit për muajin shtator. Skuadra austriake...

Vdes profesori universitar Belul Beqaj

Është ndarë nga jeta profesori universitar Belul Beqaj. Lajmin për vdekjen e tij e kanë bërë të ditur familjarët përmes një njoftimi, ku theksohet se...

Ditë me diell sot, kaq do jenë temperaturat maksimale

Sot në Kosovë do të mbajë mot me diell. Temperaturat minimale do të lëvizin 3-5 gradë celsius, ndërkaq ato maksimale pritet të arrijnë deri në...

48 raste aktive me Covid-19 në Kosovë

Në Kosovë aktualisht janë 48 raste aktive me COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 3 raste të reja, ndërkaq nuk është raportuar...

Shtrenjtohet nafta për tre centë – çmimet e derivateve për 48 orët e ardhshme

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë ka publikuar limitin e çmimeve të derivateve për 48 orët e ardhshme. Sipas njoftimit të kësaj ministrie, çmimi...

Vetëvendosje sot mban zgjedhjet e brendshme

Sot do të mbahen zgjedhjet e brendshme në Lëvizjen Vetëvendosje. Qendrat e vendvotimeve do të hapen në orën 10 dhe do të mbyllen në orën...

Shqipëria mposhtet nga Izraeli, rezultat përfundimtar i ngushtë

Shqipëria ka pësuar humbje nga Izraeli në udhëtim me rezultat të ngushtë 2:1 në kuadër të Ligës së Kombeve. Pjesa e parë përfundoi pa gola...

LDK për Qeverinë Kurti: Bllokim projektesh, emërime e punësime militantësh

Zëdhënësja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sibel Halimi, për një vit e gjysmë të qeverisjes së kryeministrit, Albin Kurti, ka thënë se të gjitha...

Qindra njerëz të arrestuar nga protestat e së shtunës në Rusi

Qindra njerëz janë arrestuar nga autoritetet derisa protestat kundër “mobilizimit të pjesshëm” të ri të Rusisë vazhdojnë në të gjithë vendin, ka thënë një...

ShSKUK publikon operatorët e papërgjegjshëm për furnizim barnash

Përveç gjobitjes, Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar ka publikuar edhe emrat e operatorëve ekonomikë që vonuan furnizimin e plotë të ilaçeve dhe materialeve shpenzuese,...

Beatrix ka një mesazh për ndjekësit e saj

Beatrix Ramosaj është ndër personazhet më të komentuara tash e një kohë të gjatë, sidomos që nga dalja e saj nga BBVIP. Ajo është mjaft...

Marrëveshja Serbi-Rusi, Viola Von Cramon: Ky është skandal i rëndë, sinjal për BE’në

Raportuesja për Kosovën, Viola Von Cramon përmes nje postimi në Twitter, ka reaguar për marrëveshjen Serbi-Rusi. Cramon, e ka quajtur "skandal të rëndë" marrëveshjen mes...

Trëndafilova: Specialja nuk është etnike, ne jemi gjykatë

Gjykata Speciale që nga fillimi u kundërshtua nga individë e grupacione të ndryshme politike dhe jo vetëm. Edhe pas themelimit të saj, në vazhdimësi kjo...

Yll Limani feston sot ditëlindjen, kaq vite mbush ai

Sot, artisti shqiptar Yll Limani feston ditëlindjen e tij të 28-të. Karrierën muzikore këngëtari e filloi me pjesëmarrjen në “The Voice of Albania” në vitin...

Dalin pamjet nga festa, deputeti i PD’së e marton vajzën

Deputeti i Partisë Demokratike Dashnor Sula, ka martuar vajzën mbrëmjen e së premtes. Nga dasma janë publikuar disa foto në rrjetet sociale. Siç mund të...

Çitaku i kundërpërgjigjet kritikave të Musliut për PDK’në

Nënkryetarja e PDK’së, Vlora Çitaku i është kundërpërgjigjur deputetes së kësaj partie, Ganimete Musliu e cila pati kritika të ashpra ndaj PDK’së lidhur me...

Mposhten Dardanët, Irlanda e Veriut shënon fitore me përmbysje

Irlanda e Veriut ka shënuar fitore ndaj Kosovës, me rezultat 2-1, në kuadër të ndeshjes së parafundit në Grupin C të Ligës së Kombeve. Dardanët...

Bajqinovci sulmon Jasharajn: Këshilli Grevist po e shantazhon anëtarësinë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci, ka kritikuar Këshillin Grevist në krye me Rrahman Jasharajn duke thënë se po shantazhojnë anëtarësinë e tyre. Bajqinovci konsideron...

E shtuna sportive, Glauk Konjufca relaksohet me një “seancë” ping-pongu

Kryekuvendari i Kosovës, Glauk Konjufca, ka vendosur që këtë të shtune të relaksohet me një lojë ping-pongu. Neë fotografinë e mëposhtme shihet se Konjufca po...

Mijëra rusë largohen për t’i shpëtuar thirrjes së detyruar në ushtri

Mijëra rusë po përpiqen të largohen nga vendi për t'i shpëtuar thirrjes së detyruar për t’u mobilizuar në ushtri. Presidenti Vladimir Putin e bëri...

Rezultatet e studentëve të pranuar në konvikte publikohen të hënën

Qendra e Studentëve në Prishtinë, më datën 26.09.2022, ditë e hënë shpallë rezultatet për pranimin e studentëve në konvikte për vitin akademik 2022/2023. Sipas komunikatës...

Italianët të dielën në votime për qeverinë e re, Meloni drejt fitores

Blloku i djathtë i Italisë i udhëhequr nga Giorgia Meloni pritet të fitojë fuqimisht zgjedhjet e parakohshme, megjithatë të një ditë para votimeve zgjedhësit...

Shqipëria publikon formacionin zyrtar ndaj Izraelit

Në orën 20:45, Shqipëria do të përballet ndaj Izraelit në shtëpinë e këtyre të fundit. Edy Reja ka vendosur për formacionin titullar, të cilët ai...

Rama në OKB: Serbia duhet ta njohë Kosovën

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i bëri edhe një herë thirrje Kosovës dhe shteteve të tjera të rajonit që të bashkohen me nismën e...

Aksident në magjistalen Prishtinë-Gjilan, dy të lënduar përfundojnë në spital

Dy persona kanë mbetur të lënduar nga një aksident trafiku që ndodhi pasditen e sotme në magjistralen Gjilan-Prishtinë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë...

Marrëveshja me Rusinë, kërkohet sanksionimi i Serbisë

Një dokument diplomatik u nënshkrua dje ndërmjet Ministrive të Punëve të Jashtme të Serbisë dhe Rusisë. Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov...

Publikohet formacioni zyrtar i Kosovës ndaj Irlandës së Veriut

Kombëtarja e Kosovës do të zhvillojë ndeshjen e pestë dhe të parafundit për këtë edicion në Ligën e Kombeve. Këtë të shtunë, “Dardanët” do të...

A e dini se çfarë do të thotë kjo shenjë e trafikut?

Shenja të trafikut të cilat shoferët nuk kanë pasur rastin t’i shohin mund t’u shkaktojnë goxha kokëçarje gjatë udhëtimit me automjet. Një ndër këto shenja...

PDK: Siguria kombëtare po cenohet nga mungesa e sigurisë personale për gratë dhe vajzat

Në kuadër të Konventës Programore të Gruas Demokratike të Kosovës, është mbajtur paneli i tretë i diskutimit me temën “Gratë, Siguria dhe Drejtësia”. Në këtë...

Tahiri: Dialogu Kosovë-Serbi ka hyrë në fazën finale

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun teknik me Serbinë, Edita Tahiri, thotë se dialogu Kosovë-Serbi ka hyrë në fazën finale. Në një intervistë për emisionin “Balkan...

Rusia e shkarkon zëvendësministrin e Mbrojtjes

Zëvendësministri rus i Mbrojtjes, Dmitry Bulgakov, është shkarkuar nga detyra dhe është transferuar në “një post tjetër”, tha ministria e Mbrojtjes në Moskë më...