Arkivoli i gjyshit të tij të vdekur merr flakë, djaloshi 10-vjeçar pëson djegie të rënda

Një djalë i ri pësoi lëndime të tmerrshme pasi arkivoli i gjyshit të tij mori flakë gjatë ceremonisë së varrimit, transmeton Reporteri.net.


Ngjarja ndodhi kur fqinjët erdhën për ti thënë lamtumirë të ndjerit në fshatin Yuskivtsi në rajonin perëndimor të Ukrainës dhe lanë një qiri të ndezur në arkivoli. Menjëherë pasi u larguan arkivoli filloi të merrte flakë, ndërkohë që zjarri depërtoi deri në dhomën tjetër ku djaloshi po flinte.

A group of neighbors were said to have lit candles but failed to put them out before they left

Djaloshi Ruslan Pyrch u zgjua kur ‘ndjeu se fytyra e tij po digjej’. 10-vjeçari e gjeti veten të bllokuar në dhomën e tij.

‘U zgjova me dhembje dhe pashë se dhoma ime ishte në zjarr. Fytyra ime po digjej dhe e mbulova me duart e mia. U hodha në dysheme dhe u ngjita në shtratin tim”, kishte rrëfyer ai për mediat lokale.

Ai u ndihmua nga familjarët tjerë që ndodheshin në shtëpi por pësoi djegie mjaft të mëdha në duar. /Reporteri.net

Witnesses who had already gathered near the burning house helped Mrs Pyrch to pull Ruslan out

The boy suffered severe injuries to his hands and bodies as he took cover under his bed from the flames