Blinken premton mbështetjen e SHBA-së për të rindërtuar Gazën e për të parandaluar kthimin në luftë

Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara, Antony Blinken u zotua të martën në një mision në Lindjen e Mesme që Washingtoni do të mbledhë mbështetjen për të rindërtuar Gazën si pjesë e përpjekjeve për të forcuar një armëpushim midis sundimtarëve të tij islamistë të Hamasit dhe Izraelit.


Por Blinken e bëri të qartë se Shtetet e Bashkuara kishin për qëllim të siguronin që Hamasi, të cilin ajo e konsideron si një organizatë terroriste, të mos përfitonte nga ndihma humanitare – një detyrë potencialisht e vështirë në një enklavë mbi të cilën ajo ka një kontroll të fortë, shkruan Reuters, transmeton Reporteri.net.

Blinken filloi vizitën e tij rajonale në Jeruzalem, ku zhvilloi bisedime me kryeministrin, Benjamin Netanyahu. Udhëheqësi izraelit, duke folur para gazetarëve me diplomatin e lartë amerikan në krah të tij, kërcënoi një “përgjigje shumë të fuqishme” nëse Hamas rinovonte sulmet me raketa ndërkufitare.

Armëpushimi, i ndërmjetësuar nga Egjipti dhe i koordinuar me Shtetet e Bashkuara, filloi të premten pas 11 ditësh nga luftimet më të këqija midis militantëve palestinezë dhe Izraelit në vite. Tani në ditën e pestë, ajo po pushon.

“Ne e dimë që për të parandaluar një kthim të dhunës duhet të përdorim hapësirën e krijuar për të adresuar një grup më të madh çështjesh dhe sfidash themelore,” tha Blinken.

“Dhe kjo fillon me trajtimin e situatës së rëndë humanitare në Gaza dhe fillimin e rindërtimit.”

Shtetet e Bashkuara, tha ai, do të punojnë për të mbledhur mbështetjen ndërkombëtare rreth asaj përpjekjeje dhe për të bërë “kontributet e tyre të rëndësishme”, që do të shpallen më vonë gjatë ditës.

“Ne do të punojmë me partnerët tanë, ngushtë me të gjithë për të siguruar që Hamasi të mos përfitojë nga ndihma e rindërtimit,” tha Blinken në lidhje me grupin.

Blinken do të jetë në rajon deri të enjten dhe do të udhëtojë gjithashtu në Egjipt dhe Jordan. Së bashku me vizitën e tij, autoritetet izraelite lejuan që karburantet, ilaçet dhe ushqimet e destinuara për sektorin privat të Gazës të hynin në territor për herë të parë që nga fillimi i armiqësive në 10 maj, shkruan Reporteri.net.

Blinken, i cili tha se shpresonte të rindërtonte marrëdhëniet me popullin palestinez dhe Autoritetin Palestinez, do të takohej me Presidentin Palestinez të mbështetur nga Perëndimi, Mahmoud Abbas në Ramallah në Bregun Perëndimor të okupuar, më vonë gjatë ditës.

Negociatat midis Izraelit dhe Autoritetit u shembën në vitin 2014 dhe paraardhësi i Presidentit të SHBA, Joe Biden, Donald Trump ndërpreu ndihmat për Palestinezët ndërsa promovonte një plan që do të linte Izraelin në kontroll të shumë prej vendbanimeve që ka ndërtuar në Bregun Perëndimor.

Ndërsa Biden ka thënë se një zgjidhje me dy shtete ishte e vetmja përgjigje për zgjidhjen e konfliktit Izraelo-Palestinez, zyrtarët amerikanë kanë sugjeruar se ishte shumë herët për bisedime më të gjera të paqes.

Izraeli është në fluks politik pas katër zgjedhjeve përfundimtare në dy vjet, dhe palestinezët janë të ndarë nga armiqësia midis Hamasit dhe Abasit, i cili mbizotëron në Bregun Perëndimor.

Blinken tha se ai dhe Netanyahu diskutuan “hapa të tjerë” që duhet të ndërmerren nga udhëheqësit në të dy palët për të vendosur “një kurs më të mirë” për izraelitët dhe palestinezët.

“Siç tha Presidenti Biden, ne besojmë se palestinezët dhe izraelitët në të njëjtën mënyrë meritojnë të jetojnë të sigurt dhe të sigurt, të gëzojnë masa të barabarta të lirisë, mundësive dhe demokracisë, për t’u trajtuar me dinjitet,” tha Blinken.

Të paktën 253 njerëz u vranë në Gaza dhe më shumë se 1,900 u plagosën, thanë autoritetet shëndetësore palestineze, gjatë luftimeve që panë qindra sulme ajrore izraelite.

Ushtria izraelite vuri numrin e të vdekurve në Izrael në 13, me qindra të trajtuar për lëndime pasi shpëtimet e raketave shkaktuan panik dhe dërgoi njerëzit deri në Tel Aviv duke vërshuar në strehimore.

Ndërtesat tregtare, kullat e banimit dhe shtëpitë private përtej Rripit të Gazës, ku jetojnë 2 milionë njerëz, u dëmtuan ose shkatërruan nga koha e shpalljes së armëpushimit.

Në Gaza, zyrtarët palestinezë vlerësuan kostot e rindërtimit në dhjetëra miliona dollarë. Izraeli ka bllokuar territorin që nga viti 2007, në atë që palestinezët e dënojnë si dënim kolektiv. Egjipti gjithashtu mban kufizime në kufirin e tij me Gaza. Të dy vendet përmendin shqetësimet e sigurisë për masat.

Izraeli thotë se sulmet ajrore godasin objektivat e ligjshme ushtarake dhe se bëri të pamundurën për të shmangur viktimat civile, përfshirë dhënien e paralajmërimeve paraprake kur ishte gati të godiste ndërtesat e banimit që tha se kishin gjithashtu një përdorim ushtarak.

Armiqësitë u nisën pjesërisht nga sulmet e policisë izraelite në kompleksin e xhamisë Al-Aqsa në Jeruzalem dhe përplasjet me palestinezët gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit.

Dhuna midis arabëve dhe hebrenjve shpërtheu gjithashtu në disa qytete të Izraelit, dhe Blinken tha se ai diskutoi trazirat ndër-komunale me Netanyahu.

“Shërimi i këtyre plagëve do të marrë udhëheqje në çdo nivel,” tha Blinken, duke përsëritur dënimin e Biden për atë që sekretari i shtetit e quajti “një shpërthim trondit.