Bllokohet Tuzi, protestuesit e presin kryeministrin dhe Abazoviqin

Qytetarët e Tuzit në Mal të Zi, ku jetojnë shumica e shqiptarëve, të udhëhequr nga kryetari Nik Gjeloshaj, bllokuan rrugën ndërkombëtare dhe thanë se ata nuk do të lëviznin derisa atje të shkojnë kryeministri Zdravko Krivokapiq dhe zëvendës kryeministri Dritan Abazoviq.


Ata bllokuan rrugën në shenjë proteste ndaj masave epidemiologjike të mbylljes së objekteve hoteliere në atë dhe disa komuna të tjera malazeze, e cila hyri në fuqi këtë mëngjes.

Protestuesit besojnë se një masë e tillë për Tuzin “u soll për arsye politike dhe revanshizmi i qeverisë pasi flamujt e Kosovës dhe Shqipërisë u shfaqën kohët e fundit në sheshin qendror”, transmeton Klan Kosova.

“Ata duhet të flasin me ne, për të parë pse ata na diskriminojnë dhe çfarë i shqetëson këtu. Asgjë nuk mund të imponohet me forcë,” tha Nik Gjeloshaj për TV Vijesti të Podgoricës.

Më herët, policia shkoi në Tuz për të mbyllur objektet hoteliere që u hapën këtë mëngjes, pavarësisht masave të miratuara nga Ministria e Shëndetësisë.

Gjeloshaj i tha policisë se po u kërkonte atyre të informonin prokurorinë se, “nëse kjo vazhdon”, ai do t’u thërriste qytetarëve të Tuzit që të rezistonin.

“Ky vendim është personal, si hakmarrje për vendosjen e flamurit të Kosovës. Asnjë komunë nga grupi i parë nuk është mbyllur, vetëm ne jemi të ndarë nga grupi i parë. Armiqtë janë ata që po hakmerren, dhe ata janë Kryeministri Zdravko Krivokapiq dhe zëvendëskryeministri Dritan Abazoviq. Krivokapiq po hakmerret. Sepse e thirra pasi nuk e uroi Ditën e Shtetësisë së Kosovës”, tha Gjelosaj.

“Unë nuk do të lejoj askënd të na poshtërojë. Që nga dje, unë i kam thirrur ata, ata nuk duan të telefonojnë dhe ata duan një problem dhe të diskriminojnë Tuzin. Askush nuk mund t’i trajtojë qytetarët kështu,” tha kryetari i bashkisë.

Mbrëmë, kryetari i Tuzit shkroi në profilin e tij në Facebook se masa epidemiologjike në atë komunë nuk do të respektohen.