Edhe një tërmet godet Zelandën e Re

Një tërmet me madhësi 4.08 tronditi Zelandën e Re, njoftoi Aleanca Sizmologjike e SHBA-së dhe u dha një paralajmërim për tsunami.


Valët e tsunamit mund të formohen 270 kilometra nga epiqendra e tërmetit, njoftoi Qendra e Paralajmërimit të Tsunamit në Paqësor.

TVNZ raporton se epiqendra e tërmetit është në verilindje të Zelandës së Re (në lindje të Auckland.

Autoritetet e vendit ishullor paralajmëruan qytetarët që jetojnë pranë bregdetit të ngjiten në kodrat afër sa më shpejt të jetë e mundur.

Ndryshe, Zelanda gjatë paradites ishte goditur edhe nga një tërmet i fuqishëm 7.3 shkallësh të Rihterit.