Gjermania u bën thirrje Armenisë dhe Azerbajxhanit që t’i përfundojnë luftimet

Gjermania të martën bëri thirrje për armëpushim të menjëhershëm mes Armenisë dhe Azerbajxhanit pas përleshjeve më të ashpra mes këtyre vendeve në vitet e fundit.


Kancelarja gjermane, Angela Merkel, vendi i së cilës e mban presidencën e përkohshme të Bashkimit Evropian, ka folur në telefon me presidentët e Azerbajxhanit dhe Armenisë rreth konfliktit dhe ka bërë thirrje për një zgjidhje paqësore, tha zëdhënësi i qeverisë gjermane.

“Kancerlarja e ka nënvizuar nevojën urgjente për një armëpushim të menjëhershëm dhe kthim në tavolinën e bisedimeve”, tha zëdhënësi Steffen Seibert, duke shtuar se gjermani i përkrah përpjekjet diplomatike të Grupit të Minskut, të formuar nga OSBE-ja.

Marrëdhëniet mes Azerbajxhanit dhe Armenisë kanë qenë të tensionuara që nga viti 1991, kur ushtria armene e kishte pushtuar rajonin Nagorno-Karabakut, i cili nga komuniteti ndërkombëtar ende njihet zyrtarisht si pjesë e territorit të Azerbajxhanit.

Konflikti mes dy vendeve të Kaukazit u tensionua të dielën, kur palët filluan ta sulmojnë njëra-tjetrën me artileri të rëndë, me ç’rast pati viktima në mesin e trupave ushtarake por edhe në mesin e civilëve.