Ish-nënkryetari amerikan Walter Mondale vdes në moshën 93 vjeçare

Ish-zëvendëspresidenti amerikan Walter Mondale ka vdekur në Minneapolis të hënën në moshën 93 vjeçare, ka njoftuar familja e tij.


Mondale ishte bashkëdrejtues i Jimmy Carter për fitoren e tij presidenciale në vitin 1976 dhe humbjen katër vjet më vonë.

Carter tha se ai e konsideronte Mondale “nënkryetarin më të mirë në historinë e vendit tonë”.

Mondale humbi rëndë nga Ronald Reagan në zgjedhjet presidenciale të vitit 1984, duke siguruar vetëm shtetin e tij të lindjes, Minesota dhe Washington DC, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Kjo i dha atij 13 vota elektorale krahasuar me numrin rekord të presidentit Reagan prej 525.