Kampi i migrantëve në Bosnje përfshihet nga flakët, 29 të lënduar

Një kamp migrantësh në në veri-perëndim të Bosnje e Hercegovinës është përfshirë nga flakët.


Si pasojë e zjarrit 29 persona kanë mbetur të lënduar.

Zëdhënësi i policisë rajonale, Ale Siljdedic, tha se të lënduarit u dërguan në spitalin e Kladusës së madhe, pas shpërthimit të zjarrit në kampin Miral, që strehon 500 migrantë.

Rreth 25,000 persona nga Azia dhe Afrika veriore, kanë hyrë në Bosnje nga Serbia dhe Mali i Zi, vitin e kaluar.

Vetëm rreth 3,500 nga ta ishin akomoduar në qendrat tranzitore, derisa pjesa tjetër ka mbetur rrugëve.