Ndahet Çmimi Nobel për Paqe

Kryeministri etiopian Abiy Ahmed ka fituar çmimin prestigjioz Nobel për Paqe për rolin e tij në përfundimin e luftës 20-vjeçare midis Etiopisë dhe Eritresë, shkruajnë mediat e huaja, transmeton Reporteri.net.


Zëdhënësi i tij njoftoi:

“Komiteti Norvegjez Nobel ka vendosur t’i japë çmimin Nobel për Paqe për vitin 2019 përpjekjeve të kryeministrit etiopian Abiy Ahmed për të arritur paqen dhe bashkëpunimin ndërkombëtar dhe për iniciativën e tij vendimtare për zgjidhjen e konfliktit në kufirin me Eritrean fqinje”.

Po ashtu edhe Zyra e kryeministrit të Etiopisë e ka komentuar këtë në Twitter, ku thuhet se kjo është një arritje e madhe./Reporteri.net