Lirohen dy të arrestuarit për vrasjen e gazetares

Dy të rinjtë e arrestuar në lidhje me vrasjen e gazetares Lyra McKee u liruan të dielën pa u ngritur ndaj tyre asnjë akuzë, raportoi policia në Irlandën e Veriut.


Dy djemtë e moshës 18 dhe 19 vjeç, u arrestuan me akuzën e aktit terrorist.

McKee, një gazetare 29-vjeçare u vra në zonën Creggan të Londonderry, gjatë përleshjeve në zonë, në atë që policia e quajti një incident terrorist.

Lirimi i dy të rinjve vjen zv. Presidentja, Michelle O’Neill u bëri thirrje njerëzve të armatosur të dorëzonin armët dhe ti jepnin fund veprimeve të dhunshme.

Dhuna e mbrëmjes së të enjten erdhi përpara fundjavës së Pashkëve, gjatë së cilës disa republikanë shënuan përvjetorin e Easter Rising të vitit 1916, e konsideruar si një nga ngjarjet më të rëndësishme në luftën për pavarësinë irlandeze nga Britania.

Gazetarja McKee u godit me një plumb qorr ndërsa po vëzhgonte trazirat. Dhuna shpërtheu pas bastisjeve të policisë në shtëpitë në zonën e Mulroy Park dhe Galliagh.

McKee po qëndronte pranë një makine policie së bashku me disa gazetarë të tjerë kur u qëllua.

Ishin kamerat e sigurisë që filmuan personin e dyshuar të armatosur.