Pompeo ka një porosi për ministrin e jashtëm rus Sergei Lavrov

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, porositi sot ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov se dërgimi i trupave në Venezuelë rrit tensionin në atë vend.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Robert Paladino, tha se Pompeo deklaroi në një bisedë telefonike me Lavrov, se SHBA dhe vendet e rajonit nuk do të mbeten pasive, ndërsa Rusia merr hapa për të mbështetur aleatin e saj, presidentin venezuelas Nicolas Maduro.