Putin po lufton me kancerin dhe smëundjen e Parkinsonit

Presidenti rus Vladimir Putin ka kancer si dhe simptoma të sëmundjes së Parkinsonit, ku në muajin shkurt kishte bërë një operacion urgjent.


Siç raportojnë mediet e huaja, përcjell Telegrafi, analisti politik Valery Solovei pretendimet e mëparshme të të cilit ishin mohuar për shëndetin e dobët të njeriut më të fortë në Rusi, thotë se Putini ka në plan të jap dorëheqjen e tij nga Kremlini në fillim të vitit të ri.

Solovei pretendon të këto burime i ka nga Kremlini.

“Unë nuk jam mjek dhe nuk kam asnjë të drejtë etike për t’i zbuluar këto probleme. Diagnoza e dytë është shumë më e rrezikshme, pasi Parkinsoni nuk kërcënon gjendjen fizike, por thjesht kufizon paraqitjet publike. Por ekziston një diagnozë fatale”, tha Solovei.

Ai shton se Putini në muajin shkurt i është nënshtruar një operacioni për kancerin në bark.

Kremlini u detyrua të mohojë që Putin kishte probleme shëndetësore, pasi ai u përballë me një kollitje gjatë një takimi përmes videopamjeve.

Po ashtu, sipas medieve të huaja, të dhëna nga burimet e brendshme të Kremlinit thanë se, ai ka simptoma që lidhen me sëmundjen e Parkinsonit.

Spekulimet se mbretërimit të tij 20-vjeçar mund të jetë afër fundit, u rritën pasi u hartuan disa ligje që e bëjnë atë deputet për gjithë jetën kur ai të jep dorëheqjen.