Realizohet fluturimi i parë nga Kabuli që nga tërheqja e SHBA-ve

Dhjetëra shtetas të huaj, përfshirë amerikanë, kanë arritur të enjten në Katar përmes fluturimit të parë civil që është realizuar nga kryeqyteti afgan, prej përfundimit të misionit amerikan dhe krijimit të qeverisë nga talibanët.


Në një transmetim të drejtpërdrejtë nga aeroporti i Dohas, janë parë familjet që kanë arritur atje pas aterimit të aeroplanit të kompanisë Qatar Airways.

Në aeroplan është thënë se kanë qenë shtetas të huaj, përfshirë amerikanë dhe britanikë.

Ministri i Jashtëm i Katarit, Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani, ka falënderuar talibanët që kanë ndihmuar në rikthimin e operacioneve në Aeroportin e Kabulit.

Ekipet e Katarit dhe ato të Turqisë është raportuar se janë duke punuar për ta aktivizuar plotësisht aeroportin e Katarit, ndonëse fluturimet e brendshme kanë nisur më herët gjatë kësaj jave.

Ushtria amerikane i ka dhënë fund misionit të tij në Afganistan më 30 gusht të këtij viti.

Forcat e udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara kanë rrëzuar talibanët nga pushteti në tetor të vitit 2001.

Talibanët kanë qenë duke strehuar atëbotë Osama Bin Laden dhe figura tjera të Al-Kaidës, të lidhura me sulmet e 11 shtatorit të po atij viti në Shtetet e Bashkuara.

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se tërheqja amerikane është e arsyeshme, pasi forcat amerikane janë siguruar që Afganistani nuk do të bëhet më bazë për xhihadistë të huaj që të kryejnë komplote kundër Perëndimit.