Shpërthen bomba në një treg në Bagdad, dhjetëra viktima

Të paktën 18 persona humbën jetën dhe dhjetëra të tjerë mbetën të plagosur si pësojë e shpërthimit të një bombe në një treg në Bagdad.


Ngjarja ndodhi në momentet kur tregu ishte i mbipopulluar dhe mendohet që bilanci i viktimave të thellohet për shkak të numri të lartë të personave të plagosur.

Sipas autoritetet shpërthimi ndodhi në një zonë me shumicë shiite, e cila prej 15 ditësh ka qenë objektiv i militantëve të Shtetit Islamik.