Shteti Islamik hesht për vdekjen e Bagdadit derisa po kërkon pasardhës

ISS nuk konfirmon vrasjen e Bagdadit Mbështetësit e Shtetit Islamik janë përgjigjur me heshtje dhe mosbesim ditë pas vdekjes së liderit të tyre Abu Bakr al-Bagdadi, duke sugjeruar një ndarje në strukturën komanduese të grupit militant Suni, dhe duke u përpjekur të bien dakord për një pasues.


Nuk ka pasur ndonjë deklaratë zyrtare ose zi për Bagdadin në kanalin zyrtar Telegram të Shtetit Islamik (IS) qëkur Presidenti i SHBA Donald Trump njoftoi të Dielën vrasjen e tij në duart e forcave të operacioneve speciale në veriperëndim të Sirisë, përcjell rtv21.tv. Agjencia e saj e lajmeve Amaq Telegram ka vazhduar biznesin si zakonisht, duke postuar që nga e diela më shumë se 30 pretendime për sulme në Siri, Egjipt, Afganistan dhe Irak duke lavdëruar luftëtarët e saj.

Gjithashtu ka pasur më pak mashtrim midis mbështetësve xhihadistë në mediat sociale në krahasim me vrasjen e liderit të al-Kaidës, Osama bin Laden në 2011 dhe udhëheqësve të tjerë militantë. Analistët thanë që anëtarët e udhëheqjes së Shtetit Islamik ishin në gjendje shoku, ndoshta duke u munduar ta mbajnë grupin së bashku dhe të bien dakord për një pasardhës para se të konfirmonin vrasjen e Bagdadi. “Ndoshta tani ka kaos brenda asaj që ka mbetur nga udhëheqja.

Ndihmësit kryesorë janë vrarë dhe dokumentet janë shkatërruar,” tha Hisham al-Hashimi, një ekspert irakian për grupet militante.

“Ata do të duan të bien dakord për një pasardhës para se të njoftojnë vdekjen,” tha ai, duke shtuar se një ndarje e grupit mund ta vonojë këtë. Grupi gjithashtu mund të ketë nevojë të rishfaqet vetvetiu pasi përdorimi i kalifatit islam të shpallur të Bagdadi nuk ishte më i përshtatshëm. Shumë nga pasuesit e Bagdadi u vranë gjithashtu, tha Trump të dielën.

Të martën, ai shkroi në Twitter se ushtria amerikane kishte vrarë me gjasë personin që ka të ngjarë të kishte pasur sukses në Bagdadi si udhëheqës i Shtetit Islamik.

Trump nuk e specifikoi kujt i referohej, por një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit të hënën konfirmoi vrasjen e Abu al-Hassan al-Muhajir, zëdhënës i Shtetit Islamik dhe një figurë të nivelit të lartë të IS, në një operacion të veçantë nga ai që vrau Baghdadi.