Si u shndërrua në një katastrofë pandemike Çekia: Historia e suksesit u shemb me tre vendime

Në një hartë epidemiologjike të botës, Republika Çeke shfaqet si një ishull i vogël i errët. Ndërsa numri global i rasteve të reja të koronavirusit ka rënë për gjashtë javë rresht, kombi i Evropës Qendrore prej 10 milionë banorësh ka përjetuar nivele rekorde të infeksioneve të reja.


Një variant i ri, më infektues i virusit është përhapur në të gjithë vendin, duke i çuar spitalet çeke në prag të kolapsit. Numri i të vdekurve të vendit sapo ka kaluar 20 mijë. Shkalla e vdekjes së saj është ndër më të lartat në botë.

Nuk ka asnjë arsye që vendi të jetë ndër më të goditurit. Si një vend relativisht i pasur dhe një anëtar i Bashkimit Evropian, Republika Çeke ka qasje në vaksina, pajisje mjekësore dhe zgjidhje të teknologjisë gjurmuese. Ka një qeveri të zgjedhur në mënyrë demokratike. Sistemi i tij i kujdesit shëndetësor respektohet mirë, ekonomia e tij është mjaft e fortë, transmeton Telegrafi.

Në vend të kësaj, katastrofa aktuale çeke është e ngjashme me vdekjen nga një mijë shkurtime, një rezultat i dhjetra gabimeve të gabuara, vendimeve të vona dhe mesazheve të shëndetit publik, thonë ekspertët për CNN-in.

Të premten, qeveria pranoi se nuk kishte zgjidhje tjetër përveç se të vendoste një bllokim shumë të rreptë duke filluar të hënën, ashtu si shumica e pjesës tjetër të botës po fillon të flasë për lehtësimin.

“Qeveria ka miratuar një strategji fatkeqe për të marrë vendime bazuar në kapacitetet aktuale spitalore, që do të thotë se ata shpesh vijnë shumë vonë”, tha Jan Kulveit, studiues i lartë i kërkimit në Instituti Future of Humanity, një institut kërkimor multidisiplinar në Universitetin e Oksfordit të Anglisë.

Ai tha se numri i pacientëve në spitale paraqet një pasqyrë të vonuar të epidemisë, sepse njerëzit priren të përfundojnë duke pasur nevojë për kujdes mjekësor disa kohë pasi të infektohen.

“Ekziston një ndryshim i madh midis miratimit të masave në kohë dhe pritjes për 10 ditë. Një vonesë prej 10 ditësh, kur numri i riprodhimit është 1.4 do të thotë dyfishim i epidemisë”, tha ai.

Qeveria çeke nuk i është përgjigjur një kërkese për koment. Duke folur në Parlament të premten, kryeministri, Andrej Babish pranoi që qeveria e tij ka bërë “shumë gabime”, por tha se nuk ishte koha për të argumentuar rreth të kaluarës.

Duke shpjeguar nevojën për bllokimin e ri, ai tha se “Unë e kuptoj që është e vështirë, por është shumë e rëndësishme … ne duhet ta bëjmë këtë së bashku dhe shpresoj se të gjithë do ta kuptojnë dhe do të na japin një shans të fundit në mënyrë që ta menaxhojmë këtë së bashku”.

Dr. Rastislav Maar, dekani i shkollës mjekësore të Universitetit të Ostrava-s dhe një nga epidemiologët kryesorë të vendit, tregon tri vendimet që shkaktuan kryesore të krizës aktuale.

E para erdhi kur qeveria mbingarkoi këshilltarët e saj, përfshirë vetë Macarin, dhe refuzoi të rivendoste një mandat maske në verë; e dyta kur vendosi të rihapë dyqanet përpara Krishtlindjeve; dhe e treta kur nuk arriti të reagojë ndaj variantit të ri që u shfaq në fillim të janarit.

“Këto ishin tre gabime të mëdha dhe tani, ne thjesht po lutemi që të mos ketë një të katërt”, tha ai.

Maar ka një lidhje personale me krizën. Si ish-koordinator i grupit këshillues të qeverisë për kufizimet e coronavirusit, ai dha dorëheqje pasi Babiq anuloi thirrjen e grupit për të bërë maska të detyrueshme kur epidemia tregoi shenja forcimi në fund të gushtit.

Shtyrja ndaj maskave erdhi ashtu si qeveria vendosi të rihapë shkollat në fillim të shtatorit. “Kjo çoi në rritjen e lëvizshmërisë së afërsisht dy milionë njerëzve dhe [epidemia] shpërtheu”, tha Madar.

Politika ka të ngjarë të ketë luajtur një pjesë në vendimmarrjen. “Ky ishte momenti kur epidemia filloi të përhapet përsëri, por kishte ende kohë për ta ndaluar atë … por nuk ndodhi, sepse po vinin zgjedhjet”, tha Dagmar Dzurova, një profesor i demografisë dhe zëvendës shef i Departamentit të Gjeografisë Sociale dhe Zhvillimit Rajonal në Universitetin Charles në Pragë,.

Dzurova nuk është eksperti i vetëm që tregon zgjedhjet në fillim të tetorit si një moment kyç në betejën kundër virusit. “Shumë vende evropiane përjetuan një valë të dytë, Republika Çeke nuk ishte unike në këtë”, tha Kulveit. “Por ndryshe nga vendet e tjera, ajo nuk arriti të shtypte valën e dytë dhe unë mendoj se zgjedhjet luajtën një rol në atë”, shtoi ai.

Babiq argumentoi se kufizimet ishin të kushtueshme dhe jopopullore, por tha se vendimi i tij nuk ishte i motivuar nga zgjedhjet. Kur u mbivotua për çështjen e maskave në parlament, Babiq akuzoi opozitën për politikë, duke thënë se “zgjedhjet rajonale ishin gjëja më e keqe që mund t’i ndodhte COVID-19”.

Ngurrimi i qeverisë për të vepruar do të thoshte që epidemia doli jashtë kontrollit. Nga fundi i tetorit, një bllokim i vështirë ishte i pashmangshëm. Babiq u detyrua të pranonte se ai dhe qeveria e tij kishin bërë gabime në trajtimin e shpërthimit dhe iu lut njerëzve që të ndiqnin rregulla të rrepta bllokimi.

Por një tjetër gabim erdhi shumë shpejt. Ndërsa infeksionet filluan të bien dhe me Krishtlindjet fare pranë qoshes, qeveria u bë e paduruar dhe vendosi të injorojë rregullat e saj të bazuara në të dhëna se si të rihapet në mënyrë të sigurt. Sistemi PES u prezantua në nëntor dhe kishte për qëllim përcaktimin e hapave të ardhshëm të qeverisë bazuar në situatën epidemiologjike; çdo lehtësim kishte për qëllim të mbështetej nga të dhënat.

Niveli i rrezikut u përcaktua nga një numër faktorësh, duke përfshirë numrin e riprodhimit, shkallën e pozitivitetit dhe numrin e infeksioneve për 100 mijë njerëz. “Ata nuk i ndoqën rregullat e tyre, sistemi u tregonte atyre diçka dhe ata e injoruan atë”, tha Kulveit.

“Ata nuk i qëndruan presionit dhe ranë dakord të fillojnë të heqin disa kufizime në mënyrë që njerëzit të mund të dilnin dhe të bënin pazaret e tyre të Krishtlindjes, pavarësisht nga fakti që infeksionet ishin akoma më të larta sesa kur u vendos bllokimi”, tha Maar. Lehtësimi gjatë Krishtlindjeve çoi në një rritje mbi një rritje, dhe një bllokim tjetër menjëherë pas pushimeve të Krishtlindjeve.

Babiq më së shumti ka hedhur poshtë kritikat se ekspertët – jo ai vetë – duhet të jenë ata që komunikojnë me publikun. “Gjatë verës, kemi pasur aq shumë ekspertë sa njerëzit nuk e dinin se çfarë është e vërtetë”, tha ai në parlament.

Një problem tjetër me qasjen çeke, tha Dzurova, është mungesa e një mbështetje domethënëse financiare. Kjo ka çuar në pajtueshmëri të ulët të rregullave midis atyre që thjesht nuk kanë mundësi t’u binden atyre. Për shembull, njerëzit të cilëve u është thënë në karantinë kanë të drejtë vetëm në 60 për qind të pagës së tyre mesatare, e cila paguhet nga punëdhënësit e tyre në dy javët e para.

Dhe ndërsa bizneset kanë të drejtë për kompensime, një numër organesh të industrisë i kanë kritikuar ato si joadekuate. Zbatimi ka qenë gjithashtu një problem, tha Maar. “Njerëzit janë të lodhur, ata po takohen privatisht, duke pritur festa, duke udhëtuar në male, ka një reagim të ashpër kundër policisë, e cila gjithsesi nuk mund të bëjë shumë,” tha ai.