Sulm me thika në Japoni, mes viktimave një fëmijë

Një grup nxënësish që prisnin një autobus, janë sulmuar nga një njeri me thikë në një qytet japonez në jug të Tokios.


Të paktën 18 persona u plagosën në një rrugë banimi në Kawasaki. Dy prej tyre, një vajzë 12-vjeçare dhe një 39-vjeçare, kanë vdekur.

Një i dyshuar, burrë në moshën 50 vjeçare, thuhet se e ka vrarë veten në qafë dhe është arrestuar më vonë. Ai tani ka vdekur gjithashtu nga plagët e tij.

Motivi për sulmin është i panjohur.

Gjashtëmbëdhjetë nga të plagosurit thuhet se janë nxënëse, sipas faqes së lajmeve Kyodo.

Policia në përgjigje të incidentit zbuloi dy thika në vendngjarje, tha NHK.

Një zëdhënës i Departamentit të Zjarrfikjes Kawasaki i tha agjencisë së lajmeve AFP se një telefonatë emergjente u prit në orën 07:44 të martën (me orën vendase) duke deklaruar se një numër i fëmijëve të shkollës ishin therur.

Një shofer i autobusit të shkollës i tha NHK se ai kishte parë të dyshuarin të afrohej me një radhë studentësh të cilët thuhet se po pritnin të hipnin në autobusin e tyre pranë shkollës private Caritas në një zonë banimi në Kawasaki.

I dyshuari filloi të thërriste fëmijët dhe pastaj hipi në autobusin e tyre me thikë brenda, gjithashtu raporton Rupert Wingfield-Hayes i BBC-së në Tokio.

Një dëshmitar okular tha për NHK: “Pashë një burrë të shtrirë pranë një stacioni të autobusit të gjakosur.”

“Unë gjithashtu pashë nxënës të shkollave fillore të shtrirë në tokë … Është një lagje e qetë, është e frikshme të shohësh që kjo gjë të ndodhë”, shtoi ai.

Njeriu i vdekur ka pësuar katër plagë në qafë, sipas raporteve lokale.