Tërmet i fuqishëm, vdesin 5 persona mes tyre edhe fëmijë, shembet aeroporti

Një tërmet 6.1 ballë tronditi Filipinet, 60 kilometra në veriperëndim të kryeqytetit Manila me epiqendër në në provincën e Zambales.


Si pasojë e tërmetit kanë mbetur të vdekur 5 persona, mes tyre një fëmijë 5 vjeçar, dhjetëra të plagosur dhe dëme të shumta materiale.

Mediat e huaja shkruajnë se fëmija i shoqëruar nga gjyshërit humbën jetën të tre, pas shembjes së një ndërtese në qytetin Loumpao.

Pas tërmetit është ndërprerë energjia elektrike, çka e bën më të vështrië punën e grupëve të shpëtimit, ndërsa deri tani janë regjistruar edhe 52 goditje të tjera.

Shumë qytetarët kanë braktisur ndërtesat e tyre, ndërsa aeroporti Clark në provincën e Zambales ka pësuar disa dëmtime dhe ka anuluar fluturimet.