Tërmeti 5.1 ballë dridhi Karolinën Veriore

Tërmeti më i madh që ka goditur Karolinën e Veriut në më shumë se 100 vite, dridhi tërë shtetin të dielën, duke rrënuar shtëpi dhe biznese të ndryshme, shkruan AP.


Shërbimi Kombëtar i Motit tha se tërmeti i shkallës 5.1 goditi rreth orës 8:07 me kohë lokale. Ky ishte tërmeti më i madh që ka goditur shtetin që nga viti 1916 kur tërmeti prej 5.5 shkallëve të riterit kishte lëkundur banorët.

Nuk ka pasur raporte për njerëz të vdekur ose lënduar, transmeton KOHA.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së tha se epiqendra e tërmetit kishte qenë 4 km në juglindje të qytetit Sparta. Megjithatë u tha s banorët në këtë shtet ishin kursyer për shkak strukturave të fuqishme dhe rezistente ndaj tërmeteve.