U afrua për të shikuar, një burrë bie në vullkan nga 240 metra lartësi

Një burrë ra në një vullkan joaktiv, pasi u u rrëzua nga skaji i Liqenit të Kraterit në Oregon. Ai ra në 240 metra thellësi, ndërkohë që u shpëtua nga punonjësit dhe u transferua menjëherë në spital, transmeton Reporteri.net.


Punonjësit e Parkut Kombëtar paralajmëruan vizitorët se skajet buzë kraterit janë të brishta dhe të pasigurta dhe se ata që u afrohen duhet të kenë shumë kujdes.

Please obey all signs and park regulations when visiting Crater Lake. They are there for a reason, usually for your…

Gepostet von Crater Lake National Park am Donnerstag, 6. Juni 2019

“Çdo vit, dikush afrohet shumë pranë shkëmbit dhe bie, gjë që shpesh rezulton në plagosje të rënda ose vdekje. Ekipi ynë i shpëtimit është trajnuar për situata të tilla, por shpëtimi ndonjëherë mund të zgjasë me orë të tëra”, njoftuan ata.

Krateri i këtij vullkan jo aktiv është rreth 600 metra i thellë dhe është liqeni më i thellë në Shtetet e Bashkuara dhe i nënti më i thelli në botë.

Liqeni i Kraterit është një formë gjeologjike që krijon vullkani kur shpërthen në vetvete. Të ashtuquajturat kaldere mund të mbushen me ujë, dhe pastaj formohen Liqenet e Karterit. /Reporteri.net