3 mijë e 339 raste aktive me COVID në Kosovë

Në Kosovë aktualisht janë tre mijë e 339 raste aktive me COVID-19.

Gjatë 24 orëve të kaluara janë shënuar edhe 585 raste pozitive nga gjashtë mijë e 589 testime të bëra. Ndërkaq nuk është regjistruar asnjë vdekje nga ky virus.

Në 24 orët e kaluara janë shëruar edhe 57 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 158 mijë e 372, ndërsa janë dhënë tre mijë e 830 doza të vaksinës kundër COVID-19.

Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.708.466 doza të vaksinës.

Deri më sot 794 mijë e 496 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë e janë dhënë 27 mijë e 183 doza përforcuese dhe dy mijë e 147 doza të treta të vaksinës kundër COVID-19.