×
 • Lajme
 • Lajme

  Blinken i prerë me Kurtin: Ndalo këto masa të dhunshme dhe ripërqendrohu në dialog

  Reporteri
  26 Maj 2023 | 19:02
  Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken. Foto: AP

  Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka dënuar aksionin e Policisë së Kosovës në veri të vendit.

  Në reagim, sekretari amerikan ka thënë se dënon veprimet e Qeverisë së Kosovës që, sipas tij, shkaktuan tensionet në veri dhe rritën jostabilitetin, shkruan gazeta online Reporteri.net.

  I njëjti i ka bërë thirrje publike kryeministrit Albin Kurti që të fokusohet në dialog.

  “Dënojmë fuqishëm veprimet e Qeverisë së Kosovës që po përshkallëzojnë tensionet në veri dhe po shtojnë jostabilitetin. I bëjmë thirrje kryeministrit @albinkurti të ndalojë menjëherë këto masa të dhunshme dhe të ripërqendrohet në Dialogun e lehtësuar nga BE”, ka shkruar ai në Twitter.

  Aksionin e Policisë së Kosovës në veri e ka dënuar edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier.

  Në një reagim në profilin e ambasadorit amerikan, Jeff Hovenier, thuhet se “masat e dhunshme” duhet të ndërpriten menjëherë.

  “Shtetet e Bashkuara dënojnë veprimet që po vazhdojnë nga autoritetet kosovare për të hyrë në objektet e komunave në veri të Kosovës. Masat e sotme të dhunshme duhet të ndalen menjëherë”, ka shkruar Hovenier në Twitter.

  Serbët lokalë reaguan sot në veri në përpjekje për ta penguar futjen në objekte komunale të kryetarëve të rinj të komunave veriore.

  Rezistenca e tyre u përcoll me barrikada e sulme ndaj pjesëtarëve policorë dhe gazetarëve. /Reporteri.net/.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!