×
 • Lajme
 • Botë / Një i vdekur dhe dy të plagosura rëndë

  Deklarohet policia finlandeze: Bullizmi ishte motivi pse 12-vjeçari kreu sulmin

  Reporteri
  03 Prill 2024 | 16:57

  Arsyeja e të shtënave në shkollën në Viertola në Vantaa është gjetur të jetë ngacmimi, thotë policia Itä-Uusimaa, përcjell Gazeta Online Reporteri.net.

  Djali 12-vjeçar ka pranuar aktin.

  Ai gjatë marrjeve në pyetje i ka thënë policisë se është dhunuar nga fëmijët tjerë.

  12-vjeçari ishte transferuar në këtë shkollë më 8 janar.

  Mëngjesin e së martës, nga e shtëna me armë zjarri e 12-vjeçarit, mbeti i plagosur një fëmijë dhe dy vajza të tjera të plagosura rëndë, njëra nga to kosovare.

  Për vajzën nga Kosova, konfirmim ka pasur edhe nga Ministria e Punëve të Jashtme të Diasporës, dje.

  “Në lidhje me ngjarjen tragjike që ndodhi sot në qytetin Vanta/Finlandë, respektivisht shkollën Viertola, ku u vra një person dhe dy të tjerë u plagosën, Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës nëpërmjet Ambasadës së Republikës së Kosovës në Stokholm ka arritur që të konfirmojë nga familjarët se në mesin e të plagosurve është edhe një vajzë shqiptare nga Kosova”, u tha në njoftim./Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!