Festa e çmendur që zgjoi reagime, kryeministrja finlandeze do t’i nënshtrohet testit të drogës

Videot nga festa e çmendur i kanë kushtuar shumë kryeministres finlandeze Sanna Marin. Shumë e akuzojnë për shthurje, kurse të tjerë për përdorim të lëndëve narkotike, ndërsa ajo ka pranuar së fundmi që të bëjë testin e drogës për t’i mbyllur gojën kritikëve.

“Nuk kam asgjë për të fshehur. Unë nuk kam përdorur drogë dhe për këtë arsye nuk e kam problem të bëj një test,” i tha shtypit Sana Marin nga Partia Social Demokrate (SDP).

Videoja ku shihet kryeministrja duke kërcyer e papërmbajtur me një grup njerëzish është shpërndarë gjerësisht në rrjetet sociale dhe është marrë nga disa media.

“Këto video janë private, janë filmuar në ambiente private”, shtoi kryeministri. “Unë isha duke kaluar një natë me miqtë,” shpjegoi ai.