×
 • Lajme
 • Botë

  Fushata e Trumpit i merr 50 milionë dollarë nga një donator i vetëm

  Reporteri
  21 Qershor 2024 | 9:30

  Fushata presidenciale e Donald Trump, ish-president amerikan dhe tani kandidat për president, ka marrë 50 milionë dollarë nga miliarderi konservator Timothy Mellon, tregoi një dosje federale, transmeton Reporteri.net.

  Siç raporton BBC, Fondi Super-Pac i quajtur “MAGA Inc” i zbuloi Komisionit Federal të Zgjedhjeve se mori më shumë se 68 milionë dollarë nga donatorët muajin e kaluar.

  Reuters raportoi se Mellon, një trashëgimtar i familjes bankare Mellon me bazë në Pitsburg, dha 50 milionë dollarë. 10 milionë dollarë të tjerë erdhën nga miliarderët Liz dhe Dick Uihlein.

  Mediat amerikane raportuan se Mellon e dërgoi donacionin një ditë pasi Trumpi u dënua për 34 akuza për falsifikim të të dhënave të biznesit në New York.

  Mellon ka qenë gjithashtu donatori më i madh për kandidatin e pavarur presidencial Robert F Kennedy Jr, duke i dhënë vlerave amerikane pro-Kennedy Super-Pac të paktën 20 milionë dollarë.

  Super-Pacs janë “komitete politike” të pavarura që mund të mbledhin shuma të pakufizuara parash për të mbështetur një kandidat zgjedhor.

  Donacioni i Mellon ka ndihmuar aleatët pro-Trump të shpenzojnë më shumë se aleatët e presidentit amerikan Joe Biden në fushatë javët e fundit.

  Mellon, i cili jeton në Wyoming dhe rrallë mund ta shihni nëpër fotografi, është një pilot amator që ka investuar dhe udhëhequr kompani të lidhura me transport.

  Forbes vlerëson se familja Mellon ka të ardhura rreth 14.1 miliardë dollarë./Reporteri.net/.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!