×
 • Lajme
 • Botë / Akuzat

  Ish-avokati i Navalnyt arrestohet në Moskë

  Reporteri
  27 Shkurt 2024 | 19:39

  Mediat ruse raportuan më 27 shkurt se policia arrestoi Vasily Dubkov – ish-avokatin e politikanit opozitar, Aleksei Navalny – me akuza të paspecifikuara, shkruan Radio Evropa e Lirë

  Navalny vdiq derisa po vuante një dënim prej 19 vjetësh burgim nën akuza që përfshinin ekstremizëm.

  Avokati Dubkov shoqëroi nënën e Navalnyt në qytetin Salekhard javën e kaluar, ndërsa ajo po kërkonte të lironte trupin e djalit të saj.

  Trupi i Navalnyt iu dorëzua nënës së tij, Lyudmila Navalnaya më 24 shkurt, më shumë se një javë pasi kritiku i Kremlinit vdiq në rrethana të dyshimta në një burg në Arktik.

  Ende nuk është bërë publike shkaku i vdekjes së 47-vjeçarit.

  Tre ish-avokatët e Navalnyt – Vadim Kobzev, Igor Sergunin dhe Aleksei Lipster – u arrestuan në nëntor me akuza për ekstremizëm.

  Në mes të nëntorit, një gjykatë në Moskë lëshoi një urdhër arresti për një tjetër ish-avokat të Navalnyt, Olga Mikhailova, me akuza për ekstremizëm.

  Navalny, mbështetësit e tij, zyrtarët perëndimorë dhe organizatat për të drejtat e njeriut i kishin cilësuar akuzat si të motivuara politikisht.

  Qindra rusë janë arrestuar gjatë homazheve për Navalnyn në mbarë Rusinë.

  Familjarët e Navalnyt, bashkëpunëtorët e tij dhe zyrtarët perëndimorë kanë fajësuar presidentin rus, Vladimir Putin, për vdekjen e tij.

  Zyrtarët rusë kanë hedhur poshtë këto akuza.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!