×
 • Lajme
 • Botë / Gjykimi në New York

  Ish-avokati: Trumpi më dha leje për ta paguar aktoren e filmave për të rritur

  Reporteri
  13 Maj 2024 | 23:57

  Ish-avokati i Donald Trumpi, Michael Cohen ka përfunduar ditën e tij të parë të dëshmisë në Gjykatën e New Yorkut për rastin historik kundër ish-shefit të tij në lidhje me pagesën për të heshtur aktoren e filmave për të rritur Stormy Daniels, raporton BBC.

  Cohen ka dëshmuar se ka telefonuar dy herë Trumpin për të marrë lejen e tij para se të hapte llogarinë bankare për të paguar Danielsin, përcjell gazeta online Reporteri.net.

  Para zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016, Cohen ka paguar Daniels 130 mijë dollarë për të heshtur në lidhje me pretendimet e saj se kishte kryer marrëdhënie me Trumpin në vitin 2006.

  Cohen ka dëshmuar se Trumpi kishte miratuar planin për ta rimbursuar atë për paratë që do t’i paguante Danielsit dhe që këto pagesa do të klasifikoheshin si “shpenzime ligjore”.

  Trumpi është akuzuar se ka bërë përpjekje të mbulojë pagesat që i kishte bërë ndaj Cohenit, duke i falsifikuar të dhënat e tij të biznesit.

  Trumpi është deklaruar i pafajshëm për 34 akuza për mashtrim. Ai gjithashtu ka mohuar se ka kryer marrëdhënie me Danielsin.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!