×
 • Lajme
 • Botë

  Më shumë se 550 pelegrinë vdesin gjatë haxhit për shkak të temperaturave të larta

  Reporteri
  19 Qershor 2024 | 7:25

  Të paktën 550 pelegrinë kanë vdekur gjatë haxhit, duke nënvizuar natyrën rraskapitëse të pelegrinazhit që u shpalos sërish në temperatura përvëluese këtë vit.

  Të paktën 323 nga ata që vdiqën ishin egjiptianë, shumica e tyre iu nënshtruan sëmundjeve të lidhura me nxehtësinë, i thanë AFP dy diplomatët arabë që koordinonin përgjigjet e vendeve të tyre.

  “Të gjithë ata [egjiptianët] vdiqën për shkak të nxehtësisë” përveç njërit që pësoi lëndime vdekjeprurëse gjatë një përplasjeje të vogël të turmës, tha një nga diplomatët, duke shtuar se shifra totale erdhi nga morgu i spitalit në lagjen Al-Muaisem të Mekës.

  Të paktën 60 jordanezë kanë vdekur, thanë diplomatët, nga një numër zyrtar prej 41 i dhënë më herët të martën nga Amani, transmeton The Guardian.

  Vdekjet e reja e çojnë totalin e raportuar deri më tani nga shumë vende në 577, sipas një raporti të AFP.

  Diplomatët thanë se totali në morgun në Al-Muaisem, një nga më të mëdhenjtë në Mekë, ishte 550.

  Më herët të martën, ministria e jashtme e Egjiptit tha se Kajro po bashkëpunonte me autoritetet saudite në operacionet e kërkimit për egjiptianët që ishin zhdukur gjatë haxhit.

  Ndërsa një deklaratë e ministrisë tha se “një numër i caktuar vdekjesh” kishte ndodhur, ajo nuk specifikoi nëse mes tyre ishin egjiptianë.

  Autoritetet saudite kanë raportuar se kanë trajtuar më shumë se 2,000 pelegrinë që vuajnë nga stresi i nxehtësisë, por nuk e kanë përditësuar këtë shifër që nga e diela dhe nuk kanë dhënë informacion mbi viktimat.

  Të paktën 240 pelegrinë u raportuan të vdekur nga vende të ndryshme vitin e kaluar, shumica prej tyre indonezianë.

  Haxhi është një nga pesë shtyllat e Islamit dhe të gjithë myslimanët me mjetet duhet ta kryejnë të paktën një herë.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!