×
 • Lajme
 • Botë / Beteja ligjore 12-vjeçare

  Pamjet e para të Julian Assange, pasi u lirua nga burgu britanik

  Reporteri
  25 Qershor 2024 | 10:40

  Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange ka pranuar të pranojë fajin për një akuzë të rëndë penale në lidhje me rolin e tij të dyshuar në një nga shkeljet më të mëdha të qeverisë amerikane të materialeve të klasifikuara pjesë e një marrëveshjeje me Departamentin e Drejtësisë që do ta lejojë atë të shmangë burgun në Shtetet e Bashkuara, sipas dokumenteve të sapo paraqitura të gjykatës federale.

  Sipas kushteve të marrëveshjes së re, prokurorët e Departamentit të Drejtësisë do të kërkojnë një dënim prej 62 muajsh – që është e barabartë me sasinë e kohës që Assange ka vuajtur në një burg të sigurisë së lartë në Londër, ndërsa ai luftonte për ekstradimin në SHBA.

  Marrëveshja për pranimin e fajësisë do të vlerësonte kohën e kaluar, duke lejuar Assange të kthehej menjëherë në Australi, në vendin e tij të lindjes. Marrëveshja për pranimin e fajësisë duhet ende të miratohet nga një gjykatës federal, por që nga mëngjesi i së hënës, Assange ishte liruar nga një burg në Mbretërinë e Bashkuar, sipas WikiLeaks.

  “Julian Assange është i lirë. Ai u largua nga burgu i sigurisë maksimale të Belmarshit në mëngjesin e 24 qershorit, pasi kishte kaluar 1901 ditë atje. Ai u lirua me kusht nga Gjykata e Lartë në Londër dhe u lirua në aeroportin Stansted gjatë pasdites, ku hipi në një aeroplan dhe u nis nga Mbretëria e Bashkuar”, tha WikiLeaks në një deklaratë të martën .

  Një gjykatës federal në Ishujt Mariana Veriore vendosi një seancë dëgjimore për pranimin e fajësisë dhe dënimin për të mërkurën në mëngjes, sipas Gjykatës së Qarkut të SHBA atje.

  Wikileaks postoi në mediat sociale një video të themeluesit të saj duke hipur në aeroplan në aeroportin Stansted të Londrës të hënën në mbrëmje dhe kryeministri australian Anthony Albanese konfirmoi se ai ishte larguar nga Mbretëria e Bashkuar. /Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!