×
 • Lajme
 • Botë

  Panik në fluturimin Londër-Singapor, një i vdekur dhe 7 të lënduar rëndë për shkak të turbulencave të forta

  Reporteri
  21 Maj 2024 | 16:42

  Një 73-vjeçar britanik ka vdekur nga një atak i dyshuar në zemër pas turbulencave në një fluturim Londër-Singapor.

  Dhjetëra të tjerë janë lënduar pasi siç e përshkruajnë pasagjerët, turbulencat e forta i kanë hedhur në tavanin e avionit.

  Fluturimi SQ321 i Singapore Airlines nga Heathrow u detyrua të bënte një ulje emergjente në Bangkok.

  Shtatë persona u lënduan rëndë dhe të tjerët kanë lëndime më të lehta, kryesisht në kokë, tha kreu i aeroportit të Tajlandës.

  Avioni u ngrit në orën 22:38 me orën Mbretërinë e Bashkuar të hënën dhe u ul në Bangkok në orën 15:45 me orën lokale të së martës.

  Të dhënat e gjurmimit të fluturimit treguan se aeroplani fluturonte në 11,280 m përpara se të binte 1,830 m në rreth tre minuta.

  Megjithatë, një zëdhënës i FlightRadar24 tha se kjo dukej se “është thjesht një ndryshim i nivelit të fluturimit në përgatitje për ulje”.

  Në aeroplan, një Boeing 777-300ER, kishte 211 pasagjerë dhe 18 anëtarë të ekuipazhit.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!